W samorządach

Zielona Góra ma swoje planetarium

- To dowód na to, że w regionie lubuskim spełniają się marzenia i naprawdę sięgamy gwiazd – mówiła podczas otwarcia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak wygląda kosmos z bliska, ile ważysz na Marsie, jaką prędkość ma światło, jak powstaje tęcza na te i szereg innych pytań od dziś odpowiedzi można szukać w Planetarium Wenus, będącym częścią Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Na odwiedzających Centrum czeka moc iście kosmicznych atrakcji dla dużych i małych – niezwykłe pokazy i seanse, jaskinia światła, pasjonujące eksperymenty – krótko mówiąc wszechświat na wyciągnięcie ręki.

 

Planetarium ma szansę stać się wizytówką Zielonej Góry. To jedyne w zachodniej Polsce nowoczesne centrum propagowania nauk ścisłych i przyrodniczych, łączące centrum nauki i muzeum. – To najnowsze planetarium w Polsce. Dla naszych gości przygotowaliśmy wystawę poświęconą układowi słonecznemu, meteorytom oraz Johanesowi Keplerowi, naszemu patronowi. W budynku znajduje się także Sala Lotów Kosmicznych, gdzie mam nadzieję nasi goście odbędą niejedną pasjonującą podróż we wszechświecie. W podziemiach na odwiedzających czeka jaskinia światła, gdzie nasi goście będą mogli zgłębić tajniki fizyki i astronomii. Sercem tego miejsca jest jednak planetarium z 10–metrową kopułą, na której będziemy prezentować  pokazy o różnej tematyce – mówił gospodarz tego miejsca Dariusz Madaj.

 

 

– Cieszę się, że Zielona Góra buduje swoją infrastrukturę intelektualną. To będzie żywy organizm, gdzie młodzież będzie mogła rozwijać swoje pasje. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe i potrzebne – dodał prof. Zbigniew Kłos, reprezentujący Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

– To chyba najlepiej wydane pieniądze w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest to znakomity projekt, którego celem jest przede wszystkim upowszechnianie nauk ścisłych. To projekt powiązany z naszymi innymi marzeniami, takimi jak Szlak Keplera. On niedługo powstanie, a jego sercem będzie właśnie to miejsce. Astrobazy z kolei powstaną w Żaganiu, Witnicy, Świdnicy, Sulęcinie jako pilotaż, ale myślę, że będzie ich jeszcze więcej – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

 

Budowa Centrum kosztowała 26,1 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 17,9 mln zł.

 

Planetarium stanowi część Centrum Nauki Keplera, w skład którego wchodzi także otwarte we wrześniu tego roku Centrum Przyrodnicze.

TAGI: budżet, dobre praktyki, gospodarka, fundusze unijne, oświata, marszałek, rpo, sejmik,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane