Inwestycje

Ranking: Wydatki inwestycyjne samorządów 2020–2022

Woj. zachodniopomorskie, Opole, Świnoujście, Wysokie Mazowieckie, Ścinawa, powiat słupecki oraz gmina wiejska Kleszczów – to laureaci najnowszej edycji rankingu wydatków majątkowych samorządów.

To najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. A właśnie ona jest podstawą podejmowania przez mieszkańców decyzji wyborczych. Ludzie oceniają jak zmieniło się ich miasto, ile ulic i parkingów, powstało, jak bardzo zmienił się tabor komunikacji miejskiej, czy przybyły obiekty infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

Metoda rankingu jest niezmienna od lat, dzięki czemu pozwala analizować zmiany pozycji poszczególnych jednostek samorządowych. 

Autorzy – prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – pod uwagę wzięli całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2020–2022). To pozwala uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.

Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do niższego poziomu. W przypadku miast wojewódzkich i miast na prawach powiatu uwzględniono też wartość inwestycji finansowanych przez spółki komunalne.

Wśród liderów poszczególnych kategorii rankingu wyróżniają się samorządy utrzymujące pozycję od wielu lat. W kategorii miast wojewódzkich jest to Opole, wśród miast na prawach powiatu – Świnoujście z wydatkami ponad 9 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca. Tylko jedna gmina – najbogatszy w Polsce samorząd, czyli Kleszczów w woj. łódzkim – ma wyższy poziom wydatków inwestycyjnych. Bardzo wysokie nakłady ponoszone przez Świnoujście to w dużym stopniu – zakończona niedawno – budowa tunelu między wyspami Wolin i Uznam, obficie wspomagana funduszami Unii Europejskiej.

 

Pełną wersję rankingu wraz z tabelami można pobrać poniżej.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane