W samorządach

System GIS w miejskich wodociągach

Przedsiębiorstwa wodociągowe coraz chętniej korzystają z systemów informacji przestrzennej (GIS). Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie?

Geographic Information System (GIS) to system służący przede wszystkim do zbierania, przechowywania, analizy i wizualizacji danych. W przypadku przedsiębiorstw komunalnych są to dane dotyczące topologii obiektów i działek oraz uzbrojenia terenu ze szczególnym uwzględnieniem obiektów liniowych, takich jak sieci energetyczne, gazowe, linie telekomunikacyjne, sieci wodociągowe i kanalizacyjne (w tym indywidualne przyłącza użytkowników), wraz z informacjami o ich wieku, materiale, średnicy itp.
Niedawno GIS, wraz z matematycznym modelem sieci, uruchomiono w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. To rozbudowany zestaw oprogramowania oraz urządzeń do analizy, planowania i zarządzania miejscową siecią wodociągową. Pracownicy zarówno terenowi, jak i pionu technicznego, otrzymali narzędzie usprawniające realizację zadań, oferujące łatwiejszy dostęp do danych, a przede wszystkim optymalizację pracy sieci wodociągowej. Szybsza informacja o awarii w danym rejonie zagwarantuje usunięcie jej w jak najkrótszym czasie, co zminimalizuje czas wycieku wody. Wartość całości inwestycji to ok. 3,4 mln zł.
Podobnie jest w Hrubieszowie, gdzie od blisko czterech lat działa GIS sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. System geoinformacyjny, wraz z modelami hydraulicznym i hydrodynamicznym sieci wodociągowej, umożliwia uporządkowanie informacji posiadanych przez hrubieszowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz scalenie wielu zbiorów danych i pracy niezależnych systemów, a także wsparcie w procesie zarządzania infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną.
GIS wdrażany jest również w Przedsiębiorstwie Wodociągowo-Kanalizacyjnym Legionowo, zaś Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło przetarg na opracowanie i wdrożenie systemu.
Współczesne rozwiązania informatyczne pozwalają tworzyć mapy sieci wodociągowej wraz ze współrzędnymi obiektów (np. przebiegu linii wodociągów, hydrantów, studzienek itp.) i opisami obiektów w formie tabelarycznej, w której znajdą się niezbędne informacje. W bardziej zaawansowanym systemie można wykorzystać geobazę danych GIS do weryfikacji postępu prac brygady terenowej przez pracownika w biurze oraz transfer dokumentacji fotograficznej z terenu do biura.


Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego 
Z ogromną satysfakcją prezentuję państwu efekt prawie dwuletniej pracy pracowników miejskich wodociągów przy wsparciu firmy KartGIS. Można śmiało stwierdzić, że ostrowiecki MWiK wkroczył w XXI wiek. To przełom dla eksploatacji sieci wodociągowej. To system, który za pomocą pięciu modułów pozwala w sposób zero-jedynkowy wykryć awarię sieci.

Grzegorz Gruczek, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego Legionowo
Wdrożenie Systemu Informacji Geograficznej będzie wsparciem dla Działu Eksploatacji PWK. Dzięki temu pracownicy wodociągów w terenie będą mieli dostęp do map cyfrowych sieci. Ponadto będą wiedzieli jaki jest wiek instalacji, z jakiego materiału jest wykonana i czy w przeszłości występowały na danym odcinku awarie. W razie zaistnienia awarii lub wycieku, system wskaże, które zasuwy należy zamknąć, aby zmniejszyć zasięg wyłączenia.


Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane