Konferencje

Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin

21-22 marca, Szczecin

21-22 marca, w ramach konferencji „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024”,  samorządowcy z całej Polski będą mogli wziąć udział w dyskusji o dążeniu do samowystarczalności energetycznej.

Szczecin jest miastem, które rocznie zużywa ponad 96 tys. MWh prądu zasilając szkoły, przedszkola, miejską infrastrukturę oraz przedsiębiorstwa. Dużą część tego zapotrzebowania Szczecin pokrywa z własnej produkcji inwestując w Odnawialne Źródła Energii oraz produkując energię elektryczną i cieplną z odpadów, które są przetwarzane w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. – EcoGenerator.  W 2022 roku dzięki OZE samorząd szczeciński wyprodukował ponad 10 tys. MWh, oszczędzając tym samym miliony złotych na niezakupionej energii elektrycznej. Odnawialne źródła energii mogą pojawiać się zarówno w miejskich przestrzeniach, placówkach oraz jednostkach komunalnych. Z kolei dzięki pracy EcoGeneratora w pierwszych 9 miesiącach 2023 roku udało się wyprodukować na potrzeby miasta, aż blisko 18 tys. MWh, prądu, który zasilił uliczne latarnie, sygnalizację świetlną czy Szczeciński Park Naukowo Technologiczny, SPNT. Pozyskiwanie energii z odpadów kumunalnych spalanych w EcoGeneratorze sprawiło, że stawki za energię elektryczną są niższe niż stawki proponowane przez dostawców energii produkowanej z paliw kopalnianych.

W roku 2024 planowana wielkość energii elektrycznej dostarczana do miasta z EcoGeneratora przekroczy 25 tys. MWh i poza oświetleniem ulicznym, sygnalizacją   świetlną i SPNT prąd z odpadów komunalnych napędzać będzie szczecińskie tramwaje i autobusy elektryczne oraz zasili oczyszczalnię ścieków na Międzyodrzu.

- Jesteśmy liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast. Mając wiedzę oraz doświadczenie postanowiliśmy podzielić się nimi z innymi samorządami. Już wiemy, że zainteresowanie szczecińskimi rozwiązaniami  jest bardzo duże – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina, który w ten sposób zachęca do udziału w konferencji „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin”.

Jak podkreśla prezydent Szczecina najważniejszym walorem tej konferencji jest to, że to praktycy zaprezentują na wdrożone w mieście rozwiązania -  Szczecin podzieli się swoim know-how, zarówno technologicznym jak i przede wszystkim formalno-prawnym. Przez dwa dni szczecińscy eksperci będą dzielić się ze słuchaczami swoim doświadczeniem i obserwacjami. Na przykładzie największych spółek komunalnych – szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który jest liderem wśród krajowych firm wodociągowych w dziedzinie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, pokażemy korzyści z produkcji energii z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz  biogazu. W spotkaniu wezmą także udział specjaliści z EcoGeneratora, z którego wyprodukowana energia zaspakaja nie tylko własne potrzeby, ale także pokrywa znaczną część zapotrzebowania miasta. Do udziału zaprosiliśmy także przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii, światowego lidera w produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych oraz przedstawicieli firm z branży energetycznej oferujących rozwiązania dla samorządów. Konferencja będzie także okazją do wizyt studyjnych w naszych dwóch największych spółkach komunalnych – Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów oraz Szczecińskich Wodociągach. O rozwiązaniach dla samorządów opowiedzą też przedstawiciele Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, którzy bazując na własnych doświadczeniach zaprezentują nowe spojrzenie na rozwój energetyczny sfery komunalnej.

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz rejestracji na stronie www.energiamiastaszczecin.eu

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane