Pracownik Samorządowy

W 10. numerze miesięcznika "Pracownik Samorządowy"

Nadeszła jesień, a wraz z nią okres wyborczy. Oznacza to spowolnienie prac legislacyjnych. Rządzący zdążyli jednak ogłosić, że w przyszłym roku czeka nas kolejna podwyżka płacy minimalnej. Od nowego roku najniższe wynagrodzenie wyniesie 4242 zł brutto. Kolejna podwyżka w połowie przyszłego roku – od 1 lipca do 4300 zł. To ogromny wzrost – o około 20 proc. W samorządach oznacza nie tylko podwyżki dla urzędników, ale też pracowników jednostek organizacyjnych, spółek JST i oczywiście pracowników oświaty. Dodatkowe środki trzeba uwzględnić w projektowanych budżetach.
Spowolnienie prac legislacyjnych oznacza, niestety, że przyjdzie nam poczekać na wyczekiwane ustawy. Jedną z nich jest ustawa dotycząca sygnalistów. Rząd przedstawił niedawno kolejny projekt implementujący dyrektywę w tej sprawie – nie różni się on znacząco od poprzednich. Niestety, końca prac nie widać.
Jesień to dobry czas na poświęcenie wolnych chwil na rozwój osobisty – najczęściej aura nie zachęca do spacerów, a możliwości, które daje sieć internetowa, pozwalają na udział w szkoleniach nawet siedząc na kanapie. Aby utrzymać się na rynku pracy konieczne jest zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. W jakim kierunku warto się rozwijać pracując w urzędzie? O tym w artykule dotyczącym kompetencji przyszłości pracowników samorządowych pisze Anna Podgórska. Z kolei Wojciech Polakiewicz podpowiada. jak zadbać o rozwój swoich pozytywnych stron.
Szczególnej uwadze polecam również obszerny artykuł Barbary Tomaszewskiej, która na przykładach podpowiada, jak wypełniać świadectwa pracy po tegorocznych zmianach w prawie. Z kolei w dziale „Zarządzanie” kontynuujemy rozpoczęty we wrześniu cykl artykułów o oświadczeniach majątkowych. Poprzednio pisaliśmy o tym, kto i kiedy powinien takie oświadczenie złożyć. Teraz wyjaśniamy, jak je poprawnie wypełnić, aby nie narazić się na kontrolę Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

 

W numerze październikowym Pracownika Samorządowego znajdą Państwo:

PŁACE

• Odprawy dla pracowników – skutki w PIT i CIT

Zakończenie stosunku pracy może wiązać się z koniecznością wypłaty pracownikowi odprawy pieniężnej. Często następuje to już po zakończeniu stosunku pracy. Jak należy traktować taki przychód na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

• Opodatkowanie krótkoterminowego najmu nieruchomości

 

KADRY

• Wypełnianie świadectwa pracy po zmianie przepisów w 2023 r.

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Potwierdza ono pozostawanie przez pracownika w stosunku pracy z pracodawcą. Jego wypełnienie może jednak nastręczać problemów. Na praktycznych przykładach wyjaśniamy, jak je rozwiązać.

• Rozwiązanie umowę o pracę mejlem, SMS-em, ustnie

Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą rozwiązać łączący ich strony stosunek pracy za wypowiedzeniem. Czasami dochodzi do sytuacji, że pracodawca otrzymuje SMS-a lub mejla, w którym pracownik wysyła treść oświadczenia woli. Co w takiej sytuacji?

• Niedozwolone klauzule w umowach o pracę

Pracodawcy nie zawsze zapoznają się szczegółowo z kodeksem pracy. W efekcie do umów trafiają zapisy, które nie powinny się tam znaleźć. W artykule pokazujemy popularne błędy popełniane przy projektowaniu umów o pracę.

 

ZARZĄDZANIE

• Oświadczenie majątkowe. Jak je wypełnić, jak zweryfikować?

W poprzednim numerze „Pracownika Samorządowego” wyjaśniliśmy, kto i kiedy jest zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego. Teraz tłumaczymy, jak je wypełnić. To istotne, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

• Uwarunkowania i ograniczenia pełnienia funkcji sekretarza

Pełnienie funkcji sekretarza w JST zostało przez ustawodawcę objęte wyższymi standardami w zakresie wymagań wobec kandydatów, ale także sporymi ograniczeniami. Dlatego warto przyjrzeć się wybranym aspektom mającym istotne znaczenie nie tylko w procesie zatrudniania na stanowisku sekretarza, ale przede wszystkim w trakcie pełnienia tej funkcji.

• W czym się doskonalić?

Kto z nas nie chciałby być pozytywnie postrzegany? Niestety, w życiu jest tak, że wady rozwijają się same, a zalety już niekoniecznie. Chcąc te ostatnie udoskonalić trzeba podjąć pewien wysiłek. Podpowiadamy, jak to zrobić.

• Czy pracownicy zyskają prawo do bycia offline?

• Kompetencje przyszłości pracowników samorządowych. Jak je badać i rozwijać?

Samorządy stoją przed ogromnymi wyzwaniami: globalizacją, cyfryzacją wraz z rosnącym znaczeniem AI, do tego dochodzą zmiany demograficzne, kulturowe i rosnące oczekiwania społeczne. Wpływa to na charakter i zakres pracy urzędów, a co za tym idzie, na oczekiwane kompetencje pracowników. W artykule identyfikujemy kluczowe kompetencje miękkie, jakie będą konieczne w niedalekiej przyszłości i podpowiadamy, jak je rozwijać.

 

BHP

• Badania lekarskie medycyny pracy

Kiedy podlegamy wstępnym, kontrolnym oraz okresowym badaniom profilaktycznym? Czy każdy pracownik jest zobowiązany wykonać badania medycyny pracy? Czy służba bhp jest odpowiedzialna za opracowywanie oraz wystawianie skierowań na badania lekarskie?

https://wspolnota.org.pl/pracownik-samorzadowy


Miesięcznik "Pracownik Samorządowy" od ponad 10 lat pomaga rozwiązywać największe problemy i wyjaśnia wątpliwości pojawiające się w codziennej pracy kadry zarządzajacej oraz wydziałów odpowiedzialnych za sprawy pracownicze i płacowe w samorządzie. Dostarcza fachowej i specjalistycznej wiedzy kadrowo-płacowej, skrojonej na miarę pracowników samorządowych. Nie brakuje w nim również dobrych praktyk i pomysłów na jeszcze lepszą organizację codziennej pracy zespołów pracowników.

Co otrzymujesz jako czytelnik PRACOWNIKA SAMORZĄDOWEGO:

- wiedzę kadrowo-płacową z uwzględnieniem nauczycieli, pracowników OPS oraz spółek komunalnych
- pogłębione analizy prawne, uwzględniające zawsze aktualne orzecznictwo i stan prawny
- możliwość korzystania z bezpłatnych porad prawnych
- wyjaśnienia związane z płacami, dokumentacją kadrową, organizacją pracy urzędu, BHP itd.
- kompleksowe i praktyczne analizy aktualnych zmian w prawie
- zawsze aktualne orzecznictwo
- odpowiedzi na pytania i problemy zgłaszne przez czytelników
- najnowsze trendy w zarządzaniu urzędem
- podpowiedzi w zakresie optymalizacji pracy


Prenumeratę można zamówić:
-
w naszym sklepie internetowym,
- za pomocą formularza,

- e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl
- telefonicznie:  22 242 80 44, fax: 22 242 80 57

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane