W samorządach

Uwaga na błędy w kalkulacji wydatków subwencyjnych

W informacji o wysokości kwot przeznaczonych na edukację specjalną, ujętych w kwocie części oświatowej subwencji ogólnej na 2015 rok, którą opublikowało Ministerstwo Finansów mogą być błędy – uważa dr Bogdan Stępień.

 

Informację o wysokości kwot przeznaczonych na edukację specjalną przygotowało Ministerstwo Finansów, w związku z treścią art. 32 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z  realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1877). 

 

Tymczasem jak poinformował nas Bogdan Stępień w opracowaniu tym mogą znajdować się błędy. – Kilka samorządów przedstawiło mi metryczki subwencji oświatowej na 2015 r. Wraz z dokumentem „Kalkulacja kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na realizacje zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży, na rok 2015”. Z analizy tych dokumentów przypuszczam, że mogą występować w nich błędy. Jako przykład weźmy gminę Goleniów z woj. zachodniopomorskiego. Prawdopodobnie do liczby uczniów statystycznych szkół publicznych i niepublicznych zostały bezpodstawnie włączone dzieci z wagami P 42 z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej – opisuje problem Stępień, który liczy na szybką reakcję ministerstwa.

 

W wystosowanym do Ministerstwa Edukacji liście Stępień domaga się weryfikacji danych i przekazania metodologii liczenia.

 

To kolejny już problem z niesławnym artykułem 32 tzw. ustawy o zmianie ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej. Zapisy te są niezgodne z innymi ustawami i niekonstytucyjne, a przy próbie ich realizacji prowadzą do absurdów lub są niewykonalne. Jedyną pociechą dla służb finansowych JST może być fakt, że za brak spełnienia wymogów art. 32 nie grozi samorządom żadna sankcja. Podobny przypadek dotyczył kiedyś konieczności osiągania średnich ustawowych wynagrodzeń nauczycieli. Dopóki nie wprowadzono sankcji samorządy w większości bojkotowały te przepisy.

 

Czekamy na odpowiedź MEN i MF na nasze pytania w tej sprawie. 

 

 

Więcej: http://www.iar.pl

 

TAGI: finanse samorządowe, oświata,