W samorządach

Opole i Wrocław najaktywniejsze w Tygodniu Mobilności. Zamkną ulice dla samochodów

Wśród prawie 2 tys. miast uczestniczących w Europejskim Tygodniu Mobilności oficjalny akces zgłosiło tylko 6 z Polski: Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Wągrowiec i Wrocław. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia (16-22 września) jest Dzień bez Samochodu.

Tegoroczny Europejski Tydzień Mobilności zachęca do stosowania innowacyjnych rozwiązań współczesnych problemów związanych z transportem w miastach, co może przyczynić się do realizacji celów UE w zakresie klimatu i obniżenia emisyjności.  

 

Violeta Bulc, komisarz UE do spraw transportu, która 16 września w Brukseli oficjalnie zapowiedziała wydarzenie powiedziała, że Europejski Tydzień Mobilności przypomina nam, że każdy gest ma znaczenie.  – Jeżeli będziemy więcej chodzić, jeździć na rowerze i korzystać z transportu publicznego lub łączyć te ekologiczne środki transportu, skorzysta na tym całe europejskie społeczeństwo. Nasze indywidualne decyzje mogą w sumie doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2, intensywności ruchu, hałasu, liczby wypadków i zanieczyszczenia powietrza oraz poprawić mobilność w miastach –  twierdzi Bulc.

 

Tematem tegorocznego „Tygodnia” będzie multimodalność, która polega na tym, że każdy może swobodnie wybierać, zmieniać i łączyć środki transportu. Jednym z głównych wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie dzień bez samochodu, podczas którego miasta będą częściowo zamknięte dla ruchu pojazdów silnikowych. W takich zamkniętych strefach będą mogli się poruszać wyłącznie piesi, rowerzyści, środki transportu publicznego i czyste ekologicznie pojazdy (np. samochody elektryczne).

 

 

 

Przykładowo stare miasto w Sztokholmie i znaczna część centrum miasta staną się strefą ruchu pieszego. Co najmniej jedną ulicę dla ruchu samochodowego zamkną też Wrocław i Opole. Inne polskie miasta też będą uczestniczyć w wydarzeniu, bez oficjalnego zgłoszenia do Europejskiego Tygodnia Mobilności. Np. w Poznaniu z tej okazji na Poznańskim Rowerze Miejskim będzie można popedałować przez miasto, bez opłat aż 60 minut. Z piątku na sobotę zostaną na stałe wyłączone światła na Marcinkowskiego i oddane zostaną dwa pasy rowerowe na Pułaskiego. 

 

Inne wydarzenia w całej Europie będą służyły prezentowaniu inspirujących i innowacyjnych środków zachęcających do przemieszczania się pieszo, na rowerze czy transportem publicznym. Np. w Tallinnie będzie można bezpłatnie skorzystać z transportu publicznego, okazując prawo jazdy. W Aveiro w Portugalii stowarzyszenie Ciclaveiro organizuje szereg wydarzeń, takich jak wystawa, warsztaty i sprzedaż używanych rowerów, aby promować jazdę na rowerze.

 

Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Od tamtej pory wiele miast organizuje co roku dzień bez samochodu i zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu. Powodzenie tej inicjatywy we Francji doprowadziło do ustanowienia w 2002 r. Europejskiego Tygodnia Mobilności.

 

 

 

 

TAGI: polityka miejska, transport, unia europejska,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane