W samorządach Gospodarka

Nowa jakość Katowic

Wskutek transformacji ustrojowej i zmian społeczno-gospodarczych Katowice musiały znaleźć nową drogę rozwoju. Wykorzystując zaangażowanie swoich mieszkańców, samorząd podjął się przemiany miejskiej przestrzeni, którą znacząco utrudniały działania związane z zapobieganiem negatywnym konsekwencjom procesu restrukturyzacji kopalń i hut.

Pierwsze zadania wiązały się przede wszystkim z koniecznością stworzenia nowego systemu gospodarowania odpadami. Istotnym elementem było także przygotowywanie projektów unijnych i podjęcie starań o środki przedakcesyjne. W ten sposób pozyskano fundusze na nowe inwestycje.

 

Kolejne wyzwania dotyczyły rozwoju sieci szkolnej, budowy sal gimnastycznych i obiektów sportowych, a także realizacji inwestycji związanych z termomodernizacją budynków szkolnych. W tym czasie powołano pierwsze na Śląsku niepubliczne szkoły wyższe, sukcesywnie wspierano również rozwój bazy dydaktycznej katowickich uczelni. Szczególnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności było także otwarcie nowego gmachu Biblioteki Śląskiej.

 

Potem przyszedł czas na inwestycje drogowe – powstały Drogowa Trasa Średnicowa i katowicki odcinek autostrady A4. Zmodernizowano układ drogowy; jest budowa wiaduktu pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Armii Krajowej czy nowej ulicy Bocheńskiego, łączącej autostradę A4 z DTŚ. Miasto zyskało nowoczesny układ komunikacyjny, który okazał się drogą do dalszego rozwoju i sukcesu.

 

W celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie utworzono Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, która obecnie jest liderem wśród polskich stref. Zintensyfikowano poszukiwania inwestorów, zachęcając ich do lokowania w mieście kapitału. Zaprocentowało to nowymi zakładami, pierwszymi filiami firm nowoczesnych technologii, budową biurowców i hoteli, które zdecydowanie odmieniły pejzaż miasta, a tym samym wizerunek Katowic – z miasta węgla i stali w nowoczesną metropolię, gdzie zatrudnienie znajduje się już nie tylko w kopalniach, ale w szeroko pojętych usługach, w tym BPO, wysokich technologiach.

 

Następne lata to kolejne inwestycje drogowe – węzeł Stęślickiego/Grundamnna, prace przy budowie ronda, w tym realizacja ponad 600-metrowego tunelu. Oraz intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu miasta w działalność Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w pozyskiwanie deweloperów czy udostępnianie terenów pod budownictwo. Zwiększyło to wyraźnie potencjał mieszkaniowy miasta.

 

W stolicy Śląska powstawały nowe obiekty o znaczeniu kulturalno-oświatowym, m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” Akademii Muzycznej, oraz handlowo-rozrywkowym – jak Silesia City Center. Katowice stały się miejscem, w którym warto nie tylko pracować, ale i żyć.

 

Elementem wyróżniającym się w dzisiejszym pejzażu miasta jest Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, jedyny tego typu obiekt w Polsce przeznaczony dla uczelni ekonomicznych. Kolejną inwestycją ważną dla rozwoju naukowego jest wielokrotnie nagradzane Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Przestrzeń miasta wypełniły też nowoczesne biurowce, w których swoje filie ulokowały zarówno rodzime, jak i globalne firmy.

 

Obecnie jednak jesteśmy przede wszystkim świadkami dobiegającej końca modernizacji strefy śródmiejskiej, budowy zupełnie nowych obiektów, realizowanych według światowych standardów. Przechadzamy się po ścieżkach Strefy Kultury, gdzie niegdyś tętniła życiem kopalnia węgla, a teraz możemy posłuchać koncertu w jednej z najlepszych sal koncertowych Europy – w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Możemy porozmawiać w Międzynarodowym Centrum Kongresowym z przedstawicielami biznesu, nauki i struktur państwowych o przyszłości europejskiej gospodarki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Możemy też oddawać się sztuce w przyjaznych wnętrzach Muzeum Śląskiego. Również sąsiadujący ze Strefą Spodek, liczący już ponad 40 lat, uważany za ikonę miasta, dzięki gruntownej modernizacji zyskał nowe oblicze. Katowice znalazły się w nowej lidze europejskich miast odznaczających się nie tylko udanym procesem restrukturyzacji i przemiany, ale też zupełnie nową jakością. Jakością na miarę metropolii XXI wieku.

 

Ożywienie społeczne, którego byliśmy świadkami kilka lat temu podczas starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, z każdym rokiem przybiera na sile. Mieszkańcy angażują się w liczne projekty, które niejednokrotnie sami realizują. Chcąc ich wspomóc samorząd przeznaczył w tym roku 20 mln zł na zadania zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. To tylko jeden z pomysłów służących realizacji priorytetu miasta, jakim jest poprawa jakości życia w dzielnicach. To wyzwanie na najbliższe lata. Aby kolejne inwestycje powstające przy pełnej akceptacji mieszkańców zmieniały oblicze naszej małej ojczyzny.

 

Prezydent stawia też na politykę prorodzinną, ogłosił chęć zagwarantowania miejsca w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka oraz pakiet bezpłatnych usług miejskich dla rodzin 3+. Zapowiada budowę co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie, przede wszystkim dla młodych rodzin, oraz remonty kapitalne budynków komunalnych. Standard życia podniesie też rozwiązanie problemów komunikacyjnych, w szczególności tych na południu Katowic. Stąd propozycja uruchomienia szybkiego tramwaju, który w 20 minut pokona trasę do centrum.

Coraz częściej jako alternatywę dla samochodu wskazuje się także rower. Jego użytkownicy zyskali szczególne uznanie w oczach prezydenta, który wprowadził w centrum miasta strefę Tempo 30 oraz uruchomił kolejne wypożyczalnie jednośladów. Wskazując mieszkańcom sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu, prezydent umieścił wśród planów inwestycyjnych m.in. budowę krytych basenów.

 

Katowice to dziś jedno z najszybciej rozwijających się polskich miast. To też silny ośrodek akademicki. Miasto z niebanalną kulturą i usługami wysokich technologii, co w połączeniu z nowymi szlakami komunikacyjnymi, obiektami użyteczności publicznej czy rozległymi obszarami rekreacyjnymi stanowi o jego niepowtarzalności. Katowice są też miejscem wielkich wydarzeń, nierzadko o międzynarodowym charakterze. Są doskonałym miejscem dla realizacji odważnych projektów inwestycyjnych.

Wszystkie te zmiany nie byłyby możliwe gdyby nie wyjątkowe zaangażowanie samorządu i akceptacja mieszkańców dla jego pomysłów. To właśnie dzięki merytorycznej pracy, wolnej od politycznych sporów, możliwy był tak dynamiczny rozwój miasta na miarę współczesnej metropolii.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane