W samorządach

Majszczyk: Nowela janosikowego zaraz po wakacjach

Według wiceminister finansów nowela ustawy wkrótce trafi do Sejmu, a jej krytyka wynika „z niezrozumienia projektu”.

Posłowie mają się zająć nowelizacją ustawy o dochodach JST na pierwszym posiedzeniu po wakacyjnej przerwie. Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w marcu, że art. 31 oraz 25 ustawy z 13 listopada 2003 roku o dochodach JST są sprzeczne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie gwarantują województwom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji własnych zadań. – Celem naszego projektu jest możliwie maksymalne uwzględnienie wszelkich uwag, jakie miał Trybunał – powiedziała wiceminister Hanna Majszczyk.

 

Resortowa propozycja oburzyła jednak wszystkich zainteresowanych. Według marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika zmiany są kosmetyczne i nie poprawią znacząco kondycji regionu. – Nowe zasady płacenia janosikowego nie spełniają naszych oczekiwań – grzmiał Struzik. – Mazowsze będzie płacić tylko trochę mniej. Zaproponowana korekta jest co najmniej dwa razy za mała w stosunku do środków, jakimi musimy dysponować, aby móc normalnie funkcjonować – skomentował marszałek Mazowsza. I przekazał Ministerstwu Finansów własny projekt zmian dotyczących janosikowego, zakładający zmniejszenie wysokości comiesięcznej wpłaty aż o połowę.

 

Według wiceminister Majszczyk, krytyczne uwagi dotyczące projektu „opierają się na niezrozumieniu i jeszcze niedokładnym przeanalizowaniu projektu”. – Może w niektórych szczegółach być on krytycznie oceniany, ale jesteśmy otwarci na uwagi – dodała już nieco bardziej pojednawczo Majszczyk.

 

Rządowy projekt mocno skrytykował także na konferencji prasowej w Rzeszowie europoseł PiS Stanisław Ożóg. Jak powiedział, po wejściu w życie zmian w aktualnym brzmieniu samorząd woj. podkarpackiego straciłby 50 mln zł rocznie. – To draństwo rządu, a dla samorządu to dramat – skomentował Ożóg. Jego zdaniem powinno się napisać całkiem nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, a nie manipulować przy obecnej.

TAGI: finanse samorządowe, ministerstwo finansów, sejm, trybunał konstytucyjny,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane