W samorządach

Lubuskie krytykuje zmiany w świadczeniach rodzinnych. Mieszkańcy będą dłużej czekać

Przerzucenie na organ obowiązku pozyskania dokumentów spowoduje dodatkowe i znaczne jego obciążenie. Istnieje ryzyko, że pracownicy dużą część swojego czasu poświęcą na kompletowanie załączników do wniosków, co przyczyni się do wydłużenia czasu załatwienia sprawy, a nie jej skrócenia, jak chcieliby autorzy ustawy. Dotknie to szczególnie mniejsze ośrodki gminne, w których do załatwiania wszystkich spraw związanych z realizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych zatrudniony jest tylko jeden pracownik.

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego przyjęło stanowisko w sprawie przyjęcia przez Sejm ustawy przyjętej 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3428). Ustawa wprowadza szereg zmian mających na celu usprawnianie i przyspieszenie postępowania dotyczącego udzielania świadczeń rodzinnych na rzecz osób korzystających z pomocy społecznej. Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego wyraża jednak obawę, że rozwiązania przyjęte w omawianej nowelizacji mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu, czasami wywołując odwrotne od zamierzonych skutki. 

 

Podstawowa zmiana polega na przerzuceniu z wnioskodawcy na organ pomocy społecznej obowiązku skompletowania dokumentów niezbędnych do pozytywnego załatwienia sprawy o przyznanie stosownego świadczenia. Działy świadczeń rodzinnych, działy pomocy społecznej oraz działy funduszu alimentacyjnego będą miały teraz obowiązek samodzielnego uzyskiwania od organów podatkowych, organów emerytalno-rentowych oraz z rejestrów publicznych drogą elektroniczną informacji niezbędnych do załatwienia sprawy.

 

Jak twierdzą samorządowcy powyższa zmiana niewątpliwie odciąży obywateli niemniej przerzucenie na organ obowiązku pozyskania dokumentów spowoduje dodatkowe i znaczne jego obciążenie. Zdaniem Zrzeszenia istnieje ryzyko, że pracownicy dużą część swojego czasu poświęcą na kompletowanie załączników do wniosków, co niewątpliwe przyczyni się do wydłużenia czasu załatwienia sprawy.  W szczególności dotknąć to może mniejszych ośrodków gminnych, w których do załatwiania wszystkich spraw związanych z realizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych zatrudniony jest tylko jeden pracownik. 

 

Zdaniem samorządowców omawiana zmiana wymaga także poczynienia znacznych nakładów finansowych, o których ustawa już nie wspomina. Sprawne pozyskiwanie dokumentów drogą elektroniczną wymaga zakupu nowego i odpowiedniego sprzętu komputerowego, serwerów oraz oprogramowania, jak również zakupu szybszego łącza internetowego. Nierzadko będzie się to wiązało z koniecznością zatrudnienia dodatkowych informatyków oraz przeprowadzenia szkoleń dla pracowników organów. 

TAGI: polityka spoleczna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane