W samorządach

Konkursy na podwórka i balkony

Ukwiecone balkony, miejskie ogródki, odnowione, zielone podwórka – wygrywają konkursy organizowane przez władze miast, gmin, lokalne stowarzyszenia. W ostatnich latach przybywa konkursów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej.

Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa

 

Mieszkańcy Wejherowa od 18 lat mogą pochwalić się swoim balkonem lub ogrodem, biorąc udział w konkursie organizowanym przez miasto na najładniejszy ogród i balkon oraz działkę ogrodniczą. Pasjonaci ogrodnictwa, którzy dbają o estetykę otoczenia i w kreatywny sposób ozdabiają balkony, tarasy, okna, ogrody i ogródki działkowe, mają okazję zaprezentować swoje pomysły przed komisją konkursową i szerszą grupą mieszkańców. W okresie wiosenno-letnim balkony i ogrody w Wejherowie nabierają wyjątkowych barw. Ukwiecone balkony, które zmieniają się w prawdziwe miniogrody, urozmaicają osiedlową przestrzeń i są dużym wkładem mieszkańców w jej zagospodarowanie. Nawet niewielki, udekorowany balkon przyciąga wzrok i jest ozdobą budynku. Mieszkańcy wykazują się pomysłowością i wiedzą ogrodniczą, w swoją pracę wkładają wiele wysiłku i serca. Najciekawsze aranżacje są każdego roku nagradzane.

 

Marcin Krupa, prezydent Katowic

„Plac na glanc” to projekt Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, który ma udowodnić, że wspólnymi siłami można odmienić kawałek miasta. Jest także promocją dobrego designu, który powstaje przy współpracy z użytkownikami. Zakłada zupełnie nowy sposób myślenia o przestrzeni publicznej, ponieważ w całości opiera się na działaniach oddolnych i konsultacjach. Przestrzeń publiczna traktowana jest jak własność mieszkańców. Podwórka każdego roku wybierane są w drodze konkursu spośród placów i podwórek zgłoszonych przez mieszkańców. Każde zgłoszenie musi zawierać zdjęcia oraz uzasadnienie. Przed dokonaniem wyboru odbywa się wizja lokalna. Dla oceniających bardzo ważne jest zaangażowanie mieszkańców, aby zgłoszone podwórko rzeczywiście wymagało rewitalizacji, oraz możliwości projektowe. W tym roku, z okazji obchodów 150. Urodzin Miasta Katowice, odmieniamy nie jedno, ale aż trzy podwórka w różnych dzielnicach.

 

Tomasz Owsik-Kozłowski, Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie

„Zielone Podwórka Szczecina” to program dofinansowywania z budżetu miasta prac związanych z zagospodarowaniem terenów przy budynkach wspólnot mieszkaniowych. Daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie kosztów wykonania prac i zakupu materiałów związanych z wykonaniem nasadzeń zieleni, postawieniem ławek i innych elementów małej architektury, budową placów zabaw, małej infrastruktury. Dofinansowaniem mogą być objęte przede wszystkim działania polegające na tworzeniu terenów zielonych wraz z infrastrukturą, miejscami wypoczynku oraz placów zabaw dla dzieci. Program realizowany jest od 2008 roku. Powstało już 87 zielonych podwórek, a kolejnych 6 jest w trakcie budowy. Kwota dofinansowania przekroczyła już 7 mln zł. Takie działania integrują lokalną społeczność, która sama decyduje, co i gdzie chce mieć.



Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane