W samorządach

Zygmunt Frankiewicz nowym prezesem Związku Miast Polskich

Decyzja o wyborze prezydenta Gliwic, Samorządowca Roku „Wspólnoty”, na szefa ZMP, zapadła jednogłośnie.

Wiceprezesami Związku Miast Polskich zostali: Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Marcin Pluta – burmistrz Brzezin. Do 25-osobowego zarządu ZMP wybrano m.in. Jacka Karnowskiego – prezydenta Sopotu, Wadima Tyszkiewicza – prezydenta Nowej Soli, Zbigniewa Podrazę – prezydenta Dąbrowy Górniczej i Andrzeja Dziubę –  prezydenta Tychów.

 

Wybory odbyły się 5 marca w Poznaniu podczas zgromadzenia ogólnego ZMP, które tym razem miało wyjątkowy charakter. Zorganizowano je w ramach Kongresu 25-lecia Samorządu Terytorialnego.

 

ZMP zrzesza ponad 300 miast z całej Polski. Członkowie Związku Miast Polskich wchodzą w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przedstawiają m.in. stanowiska i projekty dotyczące zmian ustaw dotyczących kwestii samorządowych. ZMP inicjuje wspólne działania przeciwko niekorzystnym dla miast rozwiązaniom legislacyjnym. Wspiera gminy, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach szkodliwych dla samorządów rozwiązań prawnych. Ułatwia swoim członkom wymianę doświadczeń, przygotowuje kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia.

 

Zygmunt Frankiewicz zdobył niedawno tytuł „Samorządowca roku 2014” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce (ponad 21 lat). Gliwiczanie w zeszłorocznych wyborach udzielili mu mocnego poparcia. Wygrał w pierwszej turze, zdobywając 56 proc. głosów.

 

Gliwice od 21 lat znajdują się na rzadkiej w naszym kraju ścieżce szybkiego rozwoju. Na jej początku była budowa dróg, uzbrajanie terenów, powstawanie dużych fabryk i specjalna strefa ekonomiczna. Teraz Gliwice stawiają na nowe technologie w inkubatorze przedsiębiorczości, rozwój miejskich spółek i nowoczesnych systemów zarządzania. Z jednego z najbiedniejszych miast na Śląsku wyrosły na jedno z najbogatszych.

 

W odróżnieniu od większości prezydentów Zygmunt Frankiewicz nie zamyka się w swoim mieście i działa na rzecz szeroko pojętego środowiska samorządowego. Był dotąd liderem najprężniej działającej organizacji regionalnej. Kierowany przez niego Śląski Związek Gmin i Powiatów zabierał głos nie tylko w sprawach ważnych dla regionu, ale i całego kraju.  Frankiewicz był jednym z inicjatorów Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Jest skuteczny, o czym przekonali się autorzy tzw. prezydenckiego projektu zmiany ustroju samorządów. Ostre stanowisko ŚZGiP (i kilku innych organizacji tworzących OPOS) pozwoliło przyblokować projekt przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP.

 

W rankingu zamożności samorządów „Wspólnoty” Gliwice zajmują 6. miejsce w Polsce wśród miast na prawach powiatu. Sąsiednie Zabrze jest 38., Bytom – 42., Świętochłowice – 48. (ostatnie), a Chorzów – 29.

 

Prywatnie Zygmunt Frankiewicz jest szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem. – Moja żona Anna jest informatykiem. Mamy dwoje dorosłych dzieci: Bognę, która pracuje w banku i Artura, informatyka, oraz czworo wnucząt: Celinę, Martę, Darię i Adama – mówił w rozmowie dla „Wspólnoty”. Cały czas aktywnie uprawia sport. – Chodzimy po górach, jeździmy na nartach. Jeszcze do niedawna pływaliśmy kajakami. Ale najczęściej można nas spotkać na wycieczkach rowerowych – dodał.

TAGI: prezydent miasta, związki zawodowe, wybory,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane