W samorządach

Za rok koniec meldunków – mało czasu na zmiany

Ponad 120 ustaw do zmiany, rewolucja w działaniu administracji i tylko 10 miesięcy na wprowadzenie nowego rozwiązania. – Rząd i sejm prawdopodobnie nie zdąży z przygotowaniem wszystkim zmian. Konsekwencje bałaganu spadną znowu na administrację samorządową, która realizuje większość zadań – alarmują przedstawiciele gmin i powiatów w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To głupi pomysł – komentują.

Mimo negatywnej opinii Międzyresortowego Zespół do spraw Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego, Rada Ministrów postanowiła ostatecznie o kontynuowaniu przygotowań do zniesienia – od 1 stycznia 2016 roku – obowiązku meldunku. Potwierdził to wczoraj na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szubiela. – Fakty są takie, że nie rozmawiamy już o tym czy ta zmiana zostanie wprowadzona, tylko jak ją wprowadzić – odpowiedział Szubiela na wyrażane przez samorządowców wątpliwości. Rząd podjął w tej sprawie decyzje 20 stycznia bieżącego roku.

 

Marek Wójcik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji poinformował, że rada ministrów wybrała „wariant drugi” zaproponowany przez zespół międzyresortowy. Zniknąć ma obowiązek meldunku, który będzie zastąpiony dobrowolnym oświadczeniem o miejscu zamieszkania.  – Jeżeli chodzi o to, żeby zniknął obowiązek meldowania się w urzędzie gminy, ale w zamian za to pojawił się np. powiązany z bazą PESEL, obowiązek podania miejsca zamieszkania, to nie ma problemu. Natomiast, jeżeli pomysł polega na tym, że w ogóle ma zniknąć obowiązek poinformowania administracji o miejscu zamieszkania, to ośmielam się powiedzieć, że w takim przypadku decyzja rządu byłaby po prostu głupia – komentował Grzegorz Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich.

 

Samorządowcy zwracali też uwagę, że na przygotowanie administracji do tej ogromnej zmiany jest naprawdę bardzo mało czasu. Do zmiany jest, według różnych szacunków, od 120 do 180 ustaw. – Ktoś musi to przygotować, a później przegłosować. Tymczasem jak informują nas posłowie, ze względu na okresy wyborczy, normalna praca parlamentu będzie trwała do czerwca – mówił Porawski.

 

Międzyresortowy zespół ma pracować do końca marca. Wątpliwe by w tym czasie zdołał przedstawić dokładne propozycje zmian wszystkich przepisów. Obecnie adres zamieszkania obywateli jest niezbędny m.in. do: organizacji wyborów, planowania obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, określania subwencji dla gmin, pomocy społecznej, czy kontroli legalności pobytu cudzoziemców.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane