Prawo

Wykształcenie oraz przebieg kariery urzędnika informacją publiczną

Wykształcenie, jak również przebieg zatrudnienia pracownika zatrudnionego w miejskim urzędzie stanowi informację publiczną, którą należy udostępnić na wniosek mieszkańca – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

J. Z. mając na uwadze, że prawo do informacji publicznej nie podlega ograniczeniu, jeśli dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, zwrócił się o udzielenie informacji publicznej w zakresie 3 zagadnień: jakie wykształcenie posiada naczelnik wydziału gospodarki odpadami, kiedy został zatrudniony w urzędzie oraz kiedy awansował.

Ze względu na brak odpowiedzi mieszkaniec wniósł do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na bezczynność burmistrza w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. W skardze zarzucił organowi naruszenie art. 13 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 16 ustawy o dostępie do informacji publicznej poprzez nieudzielenie informacji publicznej zgodnie z wnioskiem w określonym terminie. Ponadto skarżący podniósł, że pomimo tego, iż naczelnik wydziału gospodarki odpadami urzędu miejskiego pełni funkcję publiczną, a żądane informacje mają związek z pełnieniem tej funkcji, to do dnia złożenia skargi burmistrz nie udostępnił żądanej informacji ani też nie wydał decyzji odmownej.

WSA uznał skargę mieszkańca i nakazał organowi udostępnić wnioskowane informacje.

 

Informacja publiczna w prawie

Jak zauważył sąd pojęcie informacji publicznej ustawodawca określił w art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Stosownie do art. 1 tej ustawy, każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie. Z kolei przepis art. 6 powołanej ustawy zawiera przykładowy katalog informacji i dokumentów stanowiących informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ww. ustawy, o czym świadczy użyty w tym przepisie zwrot „w szczególności”.

Ponadto zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d w związku z art. 4 ust. 1 pkt 1 powyższej ustawy informacją publiczną jest informacja o organach władzy publicznej i osobach sprawujących w nich funkcję oraz ich kompetencjach. Z tego wynika, że dane odnoszące się do osób pełniących w organach władzy publicznej określone funkcje publiczne mieszczą się w pojęciu informacji publicznej. Niewątpliwie organy jednostek samorządu terytorialnego  należy zaliczyć do organów władzy publicznej, zaś naczelnicy wydziałów urzędu miejskiego są osobami pełniącym określone funkcje publiczne.

 

Wykształcenie naczelnika informacją publiczną

W uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że nie sposób podzielić stanowiska organu, iż żądania skarżącego obejmujące: podanie wykształcenia naczelnika wydziału gospodarki odpadami w urzędzie miejskim, datę jego zatrudnienia oraz awansu, jak i wydziałów, w których te okoliczności miały miejsce, nie stanowią informacji publicznych wymienionych w art. 6 ustawy, skoro odnoszą się do pracownika urzędu miejskiego będącego funkcjonariuszem publicznym. Poza tym informacje te należą do sfery faktów, którymi dysponuje burmistrz jako zwierzchnik służbowy pracowników samorządowych i z całą pewnością te informacje związane są z pełnioną przez naczelnika funkcją publiczną i jego kompetencjami (kwalifikacjami).

Wyrok WSA w Szczecinie z 4 grudnia 2013 r., sygn. akt II SAB/Sz 106/13

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane