W samorządach

Wybory w Zielonej Górze 15 marca

Data ostatecznie ustalona. Mieszkańcy wybiorą wtedy prezydenta miasta oraz radnych. Czy prezydenturę utrzyma Janusz Kubicki?

1 stycznia 2015 r. doszło do fuzji miasta Zielona Góra z obwarzankową gminą – miasto „zaanektowało” ją powiększając swoje granice i stając się szóstą co do wielkości aglomeracją w Polsce. Zielona Góra liczy już nie 111 tys., ale 130 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia wzrosła z 58 do 278 km kw. – jest większa od Poznania czy Gdańska. Jest to też pierwsze zgodne połączenie samorządów, będące następstwem referendum w gminie.

 

W listopadzie w Zielonej Górze nie było wyborów prezydenta ani rady. Mieszkańców głosowali jedynie w wyborach do rady powiatu oraz sejmiku lubuskiego. Bez sensu byłoby bowiem wybierać nowe władze na zaledwie miesiąc.

 

W efekcie do 31 grudnia 2014 r. w gminie Zielona Góra, jak i w mieście, funkcjonowały równolegle obie dotychczasowe rady, a także niezależnie od siebie prezydent miasta i wójt. Od 1 stycznia 2015 r. ze stanowiskiem wójta gminy pożegnał się Mariusz Zalewski. Władzę wykonawczą w nowym, dużym mieście sprawuje, decyzją prezesa rady ministrów, dotychczasowy prezydent Janusz Kubicki, a funkcję szefa rady – jej dotychczasowy przewodniczący Adam Urbaniak.

 

Kubicki uchodzi za pewniaka w marcowych prezydenckich wyborach w Zielonej Górze.

TAGI: ministerstwo administracji i cyfryzacji, prezydent miasta, premier, wybory,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane