W samorządach

Wojewodowie zmienią studia zagospodarowania kilkuset gmin

541 gmin nie wywiązało się z obowiązku wprowadzenie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego udokumentowanego złoża kopaliny. Wobec 6 gmin wojewodowie wydali zarządzenia zastępcze, 16 postępowań jest w toku.

 

 

Ministerstwo Środowiska przedstawiło informację na temat danych statystycznych dotyczących wydawanych przez wojewodów zarządzeń zastępczych ustalających brzmienie studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Dotąd wojewodowie wydali zarządzenia zastępcze wobec 6 gmin (3 wojewoda lubuski; 1 opolski, 1 kujawsko-pomorski i 1 mazowiecki). W toku jest 16 postępowań. 

 

Problem będzie jednak narastał, gdyż wg. danych MŚ liczba przypadków, w których wojewoda uzyskał informację o fakcie, że w terminie 2 lat od dnia zatwierdzenia dokumentacji geologicznej przez właściwy organ administracji geologicznej, obszar udokumentowanego złoża kopaliny nie został wprowadzony do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest 541 (np. według informacji wojewody lubuskiego 70 proc. gmin w regionie nie wywiązało się z obowiązku przepisów ustawy o prawie geologicznym i górniczym).

 

Jedna z gmin (gmina Gubin), wobec których zastosowano zarządzenie zastępcze wniosła skargę do sądu administracyjnego. Kwestia zarządzeń ma być omawiana na posiedzeniu Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (16 grudnia), powinna także być przedmiotem obrad Konwentu Wojewodów.

 

TAGI: wojewoda,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane