W samorządach

Więcej pieniędzy na pieczę i asystentów rodziny? Na razie zapewnienia

Należy kontynuować prace nad wdrożeniem rozwiązań gwarantujących JST dochody na realizację zadań z zakresu pieczy zastępczej, adekwatnych do ponoszonych kosztów – ustalił zespół ds. zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 

Podczas listopadowego posiedzenia zespołu ds. służby zdrowia KWRiST przedstawiciele Związku Powiatów Polskich poruszyli m.in. kwestie ratownictwa medycznego i wydawania kart zgonu.

 

Strona rządowa została poinformowana o problemach związanych z ratownictwem medycznym. Chodzi m.in. o niedoinwestowanie, bo w ostatnich latach wzrost środków na ten cel był minimalny, znacznie poniżej wzrostu inflacji, a także o przygotowania do wdrożenia systemu krajowego, który – zdaniem przedstawicieli ZPP – będzie miał dużo mniejszą funkcjonalność niż działające już (np. woj. śląskim) regionalne systemy.

 

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek stwierdził, że prace nad nowym systemem przygotowywanym przez Centrum Projektów Informatycznych trwają zbyt długo. System miał być gotowy 2-3 lata temu. Jest on jednak potrzebny gdyż umożliwi on „zastępowalność” województw w razie awarii. Dane województwo będzie mogło awaryjnie przejąć zadania innego, np. w zarządzaniu karetkami. Rzemek przyznał jednak, że wejście w życie nowego systemu w 2015 r. jest już niemożliwe. Poinformował też, że w marcu przyszłego roku odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział przedstawiciele resortu zdrowia i finansów oraz zaproszeni przedstawiciele strony samorządowej. Tematem będzie finansowanie ratownictwa medycznego.

 

W kwestii kart zgonu przedstawiciele strony samorządowej poinformowali, że oczekują inicjatywy legislacyjnej, która będzie miała na celu doprecyzowanie kwestii wydawania kart zgonu oraz finansowania tego zadania, a także, że lista podmiotów uprawnionych do ich wydawania powinna być jak najdłuższa, a samorządy terytorialne wpisane dopiero na samym jej końcu. Wiceminister Rzemek poinformował, że zmiany legislacyjne w tej materii planowane są dopiero na połowę 2016 r., a nawet na początek 2017 r. 

 

Podczas dyskusji poruszono też kwestię współfinansowania ze środków budżetu państwa realizacji niektórych zadań powiatów w zakresie organizacji systemu pieczy zastępczej.

 

Po dyskusji sformułowano następujące wnioski:

- należy kontynuować prace nad wdrożeniem rozwiązań gwarantujących JST dochody na realizację zadań z zakresu pieczy zastępczej, adekwatnych do ponoszonych kosztów;

- w 2015 r. w zasadach podziału rezerwy budżetu państwa na wsparcie JST na zadania związane z pieczą zastępczą zostanie podniesione dofinansowanie kosztów zatrudnienia asystentów ds. rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej.

TAGI: opieka zdrowotna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane