W samorządach

Warszawa sprawdzi jakość powietrza

Władze Warszawy i Politechniki Warszawskiej zawarły porozumienie mające na celu stworzenie Warszawskiego Indeksu Powietrza, czyli systemu prognoz zanieczyszczeń powietrza w stolicy.

 

Porozumienie o współpracy podpisali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, i rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Jan Szmidt. Ma ono na celu rozwój oraz wdrożenie prac badawczo-naukowych, związanych ze stworzeniem systemu prognoz zanieczyszczeń powietrza w Warszawie. Dane te zostaną opracowane w formę Warszawskiego Indeksu Powietrza i będą ogólnodostępne dla mieszkańców z około tygodniowym wyprzedzeniem.

 

– Temat zanieczyszczeń jest modny i ważny, bowiem coraz więcej mieszkańców chce wiedzieć jaki jest stan powietrza, którym oddychają – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Miasto chce korzystać z potencjału i eksperckiej wiedzy Politechniki Warszawskiej, oddając sprawę w ręce fachowców, aby to oni stworzyli wiarygodny Warszawski Indeks Powietrza.

 

WIP tworzony będzie we współpracy z Politechniką Warszawską. – Nasza uczelnia od 12 lat prowadzi badania jakości powietrza w stolicy i oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko oraz zdrowie mieszkańców. Rezultaty tych badań pozwoliły na opracowanie unikatowych technik analizy i syntezy wyników badań stężeń substancji w powietrzu. Zawarte dzisiaj porozumienie otwiera drogę do dalszych prac nad wdrożeniem systemu prognoz zanieczyszczeń powietrza – podkreśla prof. Jan Szmidt.

Warszawski Indeks Powietrza będzie bardzo zaawansowany, ponieważ będzie zawierał informacje nie tylko o tym, jak zostały zmierzone i jak są prognozowane podstawowe wskaźniki jakości powietrza, ale również będzie zawierał informacje jak są one szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dodatkowo WIP ma pozwolić na koordynację prac służb miejskich w doraźnych działaniach na rzecz zmniejszenia emisji pyłów. Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że ratusz będzie starał się tak inwestować, żeby stopniowo zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w stolicy.

Pierwsza, pilotażowa wersja programu ma ruszyć w 2016 r. Źródłem informacji dla mieszkańców będzie m.in. aplikacja mobilna i strona internetowa.

 

Warszawa prowadzi intensywne działania w kierunku ograniczenia stężeń szkodliwych substancji w powietrzu. W tym celu uchwalony został Plan gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy, przyjęty przez Radę m.st. Warszawy, 10 grudnia 2015 r. Plan przewiduje m.in. wprowadzenie systemu pozwalającego na zidentyfikowanie krytycznych dla obszaru miasta poziomów substancji w powietrzu.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane