W samorządach

W numerze 2/2024 Wspólnoty

27 stycznia ukaże się kolejny numer Wspólnoty, a w nim m.in.

Szybki ruch miotłą. Zgodnie z przewidywaniami sprzed kilkunastu tygodni, nowo powołani wojewodowie zabrali się za wymianę komisarzy w gminach, których dotychczasowi szefowie zasiedli na Wiejskiej.

Samorządowcy z OKS zakładają komitet wyborczy. Daleko od polityki, blisko mieszkańców. Samorządowcy pod szyldem Koalicji Samorządowej pod hasłem decentralizacji i naprawy oświaty planują wystawić kandydatów w wyborach do wszystkich sejmików w Polsce.

Kampania samorządowa – krajobraz przed bitwą. To będzie kampania inna od dotychczasowych. W nowym, wiosennym terminie, w innej sytuacji politycznej, po wydłużonej kadencji, epidemii, z mniej znanym niż dotąd wyborcą, z nowymi wyzwaniami dotyczącymi komunikacji i partycypacji – pisze dr Aneta Kowalewska, wiceburmistrz Wyszkowa.

Zmiana granic okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Jedną z pierwszych czynności w kalendarzu jest zwyczajowo określenie terminu podania do publicznej wiadomości informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach, a także liczbie radnych wybieranych w każdym z okręgów.

Na co zwracać uwagę przygotowując materiały wyborcze. Dr Sergiusz Trzeciak tłumaczy, kto i w jakich okolicznościach powinien wykorzystać w kampanii gazetkę, sprawozdanie i list.

Wojna na Ukrainie stawia przed samorządami nowe wyzwania. Trzeba uaktualnić plany zarządzania kryzysowego, sprawdzić i uzupełnić magazyny obrony cywilnej, skoordynować działania samorządów różnych szczebli i nawiązać współpracę z wojskiem. Mówi o tym w dużym wywiadzie Marek Czub, wójt gminy Stoczek Łukowski.

Sukces infrastrukturalny i społeczny. Publikujemy drugą część najważniejszego podsumowania mijającej kadencji. Opole, Rzeszów, Warszawa, Kraków, Sopot i Tychy triumfują wśród największych miast. Głusk, Ursulin, Kleszczów i Mielnik to najlepsze gminy wiejskie.

Komitet Regionów i jego znaczenie dla Polski. Opiniuje projekty unijnych aktów ustawodawczych, ale także formalnie, obok parlamentów narodowych, stoi na straży zasady pomocniczości.

RPO interweniuje w sprawie ustalania stawek za śmieci. Spór dotyczy ustalenia stawki opłaty śmieciowej z wykorzystaniem metody „wodnej” w sytuacji braku wodomierzy.

12 kroków do zrównoważonego rozwoju samorządności. O uchwalenie nowej ustawy dotyczącej gospodarki odpadami czy likwidację nauczycielskich „czternastek” zaapelowało Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.

Choroby zawodowe u nauczycieli. Wyjaśniamy, jakie choroby ich dotyczą, kto i kiedy zgłasza takie podejrzenie oraz opisujemy obowiązki pracodawcy.

Zmiana umowy o zamówienie publiczne. Zasada swobody umów, wynikająca z przepisów kodeksu cywilnego, może w wyjątkowych okolicznościach ulec ograniczeniu. Dzieje się tak w przypadku zamówień nierozerwalnie związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, które muszą być wydatkowane z zachowaniem dyscypliny finansów publicznych.

Profilaktyka uzależnień a samorząd lokalny. Samorząd jest zobowiązany do przyjęcia i realizacji gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Elementem działań prowadzonych w ramach gminnych programów jest również przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym.

Nabycie nieruchomości zajętych pod drogi publiczne. Z dniem wejścia w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych, zaczęły obowiązywać przepisy ułatwiające nabywanie przez gminy własności nieruchomości pozostających w ich władaniu od co najmniej 20 lat i zajętych pod drogi ogólnodostępne, które nie zostały zaliczone do kategorii dróg publicznych.–

Nie jest łatwo przekształcić las w pole. Do przekształcenia gruntów leśnych w użytek rolny nie wystarczy sama chęć właściciela lasu podyktowana wykorzystaniem tego terenu np. na działalność hodowlaną – uznał sąd.

PSZOK przyjmie zdekompletowany sprzęt. Organ stanowiący gminy nie jest upoważniony do ograniczania przyjmowania frakcji odpadów elektronicznych wyłącznie do odpadów kompletnych.

Odebranie zwierzęcia niezależnie od stwierdzenia winy. Rolą organu administracji publicznej nie jest ustalanie, czy doszło do zawinionego znęcania się nad zwierzęciem. Jego rolą jest natomiast reagowanie w takich sytuacjach, w których stan faktyczny wskazuje, że może być ono traktowane w sposób określony w art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt.

Nowy projekt w sprawie sygnalistów. Na Komitet Stały Rady Ministrów skierowany został kolejny projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Polska wciąż nie zaimplementowała dyrektywy w tej sprawie. Ustawa ma wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.


Prenumeratę Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA można zamówić:

za pomocą formularza

e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl

w sklepie internetowym

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane