W samorządach

Tak będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi

Teren wokół dworca Łódź Fabryczna ma całkowicie odmienić oblicze miasta.

Aktualne plany i wizualizacje przedstawili prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, architekt miasta prof. Marek Janiak, członek zarządu PKP SA Jarosław Bator i dyrektor projektu Nowego Centrum Łodzi Błażej Moder.

 

– Będzie to obszar tętniący życiem przez 24 godziny, który zupełnie zmieni krajobraz Łodzi i myślę, że także sposób patrzenia na nasze miasto. Powstanie przeszło 20 nowych budynków o różnym przeznaczeniu: usługowym, mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Jeżeli spełnią się wszystkie założenia opracowane przez najlepsze firmy doradcze, w oparciu o najlepsze wzorce funkcjonujące w Europie, mamy szansę, że powstanie tu ponad 8 tys. nowych miejsc pracy – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska. – Plan realizujemy wspólnie z PKP. Mamy już gotowy szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego kwartału, czekamy tylko na decyzje rady miejskiej, mam nadzieję, że zapadną jeszcze w tym roku – dodała Zdanowska.

 

Urząd Miasta Łodzi i PKP S.A. zamówiły opracowanie, które z punktu widzenia interesów publicznych jest najlepszym wspólnym zagospodarowaniem tego terenu. – Współpraca układa nam się modelowo. Myślę, że tak będzie w przyszłości i razem, nie konkurując w pozyskiwaniu inwestorów i najemców, w optymalny sposób zagospodarujemy ten nowy fragment miasta. Jak widać, praca na budowie dworca wre. To ogromne wyzwanie, mamy jednak przekonanie, że w przyszłym roku dworzec zacznie działać, a my zaczniemy poszukiwanie najemców – dodał Jarosław Bator z PKP S.A.

 

 

Architekt miasta Marek Janiak szczegółowo opowiedział o proponowanych wariantach zabudowy. – Chcielibyśmy, aby projektanci i inwestorzy wykorzystali wszystkie możliwości projektowania współczesnej, dobrej architektury, jaką daje nam obecny moment rozwoju kulturowego Europy i świata. Wizualizacje mają uświadomić, jaka jest skala planowanych przedsięwzięć. Ważne jest także, aby w końcowym efekcie zabudowa NCŁ nie dominowała nad otoczeniem w sposób znaczący, a wrosła w ten historyczny fragment miasta – tłumaczył.

 

 

Nowe Centrum Łodzi to obszar Śródmieścia, wydzielony ulicami Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowską, realizowany od 2007 roku jako centrum łączące biznes, handel, kulturę oraz transport. NCŁ jest największą tego typu inwestycją w Europie Środkowej. Budowa ma na celu podniesienie rangi miasta na arenie międzynarodowej, promocję i rewitalizację obiektów historycznych, pobudzenie gospodarki oraz stworzenie nowego miejsca, atrakcyjnego dla mieszkańców i turystów. Przestrzeń, uwolniona dzięki wprowadzeniu linii kolejowej i dworca Łódź Fabryczna pod ziemię, zostanie zagospodarowana przez stworzenie nowego fragmentu miasta, który dotychczas był rozcięty torami kolejowymi i stacją kolejową. W Nowym Centrum powstaną biurowce, restauracje, obiekty kultury i rozrywki.

 

W ramach realizacji Nowego Centrum Łodzi przebudowie poddany został dworzec Łódź Fabryczna. Ma zostać oddany do użytku w 2015 roku, już jako dworzec podziemny, łączący komunikację kolejową z miejską, samochodową, pieszą oraz rowerową. Jednocześnie obszar dawnej trasy kolejowej zostanie uwolniony do zagospodarowania.

TAGI: dobre praktyki, gospodarka, komunikacja miejska, koleje, obiekty budowlane, prezydent miasta, rewitalizacja, polityka miejska, transport, zagospodarowanie przestrzenne,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane