W samorządach

Szpitale powiatowe - permamentne niedofinansowanie

Niezapłacone nadwykonania, brak podwyższenia kontraktów na kolejny rok i podnoszenie standardów, co dla szpitali powiatowych staje się nie do przeskoczenia. To jest już permamentne niedofinansowanie szpitali powiatowych - uważają starostowie. Stanowisko w tej sprawie przyjął Związek Powiatów Polskich.

Związek podkreśla, że szpitale powiatowe pełnią kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia w Polsce i stanowią gwarancję dostępności opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa szpitalnego dla mieszkańców. Tymczasem na przestrzeni ostatnich kilku lat łączne nakłady na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w szpitalach powiatowych spadły o kilkanaście procent, podczas gdy w tym samym okresie inne szpitale odnotowały wzrost wartości umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Związek zwrócił uwagę, że systematycznie podnoszone są standardy udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dotyczące personelu, warunków lokalowych oraz zaopatrzenia w sprzęt. Sytuacja ta, zdaniem samorządowców, powoduje, że jednostki prowadzone przez powiaty są siłą rzeczy wykluczane z możliwości ubiegania się o kontrakt.

 

Starostowie przypominają także, że to szpitale powiatowe przeszły, w dużej mierze udany, proces restrukturyzacji, w odróżnieniu od procesów zmian szpitali resortowych i instytucji medycznych. Zadłużenie wymagalne szpitali powiatowych spadło, innych przeciwnie. Jest to jednak efektem działań administracyjnych i wysiłku finansowego powiatów.

 

Powodem trudnej sytuacji finansowej jest unikanie płacenia przez NFZ należnych powiatowym podmiotom leczniczym, środków za tzw. nadwykonania oraz ograniczanie wysokości kontraktów. Starostowie wskazują na fakt, że wiele szpitali klinicznych oraz instytutów odnotowuje niewykonanie kontraktów. Podając przykład wskazują na województwo mazowieckie, w którym w latach 2012-2013 szpitale nie zrealizowały świadczeń o łącznej wartości pół miliarda złotych.

 

Zdaniem ZPPP obecny rok jest rokiem przełomowym.  Konieczne jest znaczące podwyższenie kontraktów szpitali powiatowych, podczas gdy pojawiają się propozycje aby warunki kontraktowania były identyczne, jak w roku 2014, co po wliczeniu inflacji oznacza ich obniżenie.

 

Broniąc interesów szpitali powiatowych, w przyjętym stanowisku, zgodnie oświadczyli, że nie wyrażają na to zgody. Zdaniem samorządowców oznaczałaby ona bowiem przyzwolenie na degradację szpitali prowadzonych przez powiaty oraz zaprzepaszczenie rezultatów kilkunastu lat pracy nad poprawą ich kondycji finansowej.

 

Stanowisko ZPP skierowane zostało do Ministerstwa Zdrowia, sejmowych i senackich komisji samorządu oraz zdrowia, innych organizacji samorządowych a także Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

TAGI: finanse samorządowe, opieka zdrowotna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane