W samorządach

Stanowisko OPOS: Tak dla jednolitych zasad, nie dla podnoszenia wymogów in-house

Regionalne Organizacje Samorządowe współtworzące Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych (OPOS), przyjmując z zadowoleniem inicjatywę jednoznacznego uregulowania instytucji tzw. zamówień in-house.

Propozycja pełnego uregulowania kwestii zamówień in-house zawarta jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przygotowanym przez Ministra Rozwoju. Samorzadowcy wyrażają jednak sprzeciw wobec określenia przesłanek stosowania tzw. zamówień in-house w sposób bardziej rygorystyczny, aniżeli wynika to z dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady.

 

W ocenie Organizacji współtworzących OPOS brak jest jakichkolwiek przesłanek uzasadniających podniesienie wymogu procentowo określonego poziomu działalności prowadzonej przez spółkę komunalną na rzecz własnej jednostki samorządu terytorialnego z 80  proc. określonych w dyrektywach na 90 proc. proponowanych w projekcie ustawy.

 

Chodzi o dyrektywy 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych oraz dyrektywę 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.

 

Jednocześnie Organizacje współtworzące OPOS wyrażają pełne poparcie dla stanowiska Ministra Środowiska dotyczącego konieczności uchylenia obligatoryjnych przetargów w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Tym samym niezbędnym jest wprowadzenie do przedmiotowego projektu ustawy przepisów uchylających regulacje szczególne zawarte w ustawie z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przedmiotowe rozwiązanie zapewni spójność systemową wprowadzanych rozwiązań dotyczących tzw. zamówień in-house realizując ustrojową zasadą samodzielności organizacyjnej jednostek samorządu terytorialnego.

 

Organizacje współtworzące OPOS deklarują pełną gotowość przedstawienia szerszej argumentacji na poparcie niniejszego stanowiska oraz gotowość współpracy na dalszych etapach procedury ustawodawczej. 

 

W skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych wchodzą:

 

Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych

Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza

Stowarzyszenie Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów

Śląski Związek Gmin i Powiatów

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego

Związek Gmin Lubelszczyzny

Związek Gmin Pomorskich

Związek Gmin Śląska Opolskiego

Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich

 

TAGI: odpady komunalne,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane