Prawo

Stanowisko MEN w sprawie przedszkolnych "darowizn"

Przedszkola nakłaniają do łamania prawa. Ministerstwo nie wytrzymało! Będzie wojna?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaniepokojone rozbieżnymi interpretacjami "ustawy przedszkolnej" dotyczącymi pobierania opłat od rodziców na sfinansowanie zajęć dodatkowych opublikowało oficjalną informację w tej sprawie.

Zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o systemie oświaty publiczne przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat innych, niż ustalone przez radę gminy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o systemie oświaty (nie więcej niż 1 zł za godzinę). - pisze na swojej stronie internetowej MEN. 

 

Od 1 września obowiązują nowe zasady finansowania dodatkowych godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Każda dodatkowa godzina, ponad 5 darmowych, kosztuje rodzica jedynie złotówkę. Przedszkole nie ma żadnej możliwości pobierania dodatkowych opłat od rodziców. Okazuje się jednak, że dla wielu samorządów dodatkowa subwencja na zajęcia dodatkowe jest niewystarczająca. W związku z tym przedszkola postanowiły pobierać od rodziców opłaty z tytułu zajęć dodatkowych, ale nie w formie bezpośredniej a np. poprzez firmy zewnętrzne organizujące zajęcia dodatkowe. 

Innym sposobem samorządowców na uzupełnienie przedszkolnego budżetu miały być "darowizny" wpłacane przez rodziców, dzięki którym zajęcia mogły się w ogóle odbyć. Zdaniem ministerstwa takie działanie nie jest niczym innym niż pobraniem opłaty pod pozorem innej czynności prawnej, czyli nakłanianiem do łamania prawa.

Czy interpretacja stanowisko MEN poskromi samorządy?

TAGI: oświata, przedszkole,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane