Ministerstwo Edukacji Narodowej zaniepokojone rozbieżnymi interpretacjami "ustawy przedszkolnej" dotyczącymi pobierania opłat od rodziców na sfinansowanie zajęć dodatkowych opublikowało oficjalną informację w tej sprawie.
Zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o systemie oświaty publiczne przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat innych, niż ustalone przez radę gminy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o systemie oświaty (nie więcej niż 1 zł za godzinę). - pisze na swojej stronie internetowej MEN.
Od 1 września obowiązują nowe zasady finansowania dodatkowych godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Każda dodatkowa godzina, ponad 5 darmowych, kosztuje rodzica jedynie złotówkę. Przedszkole nie ma żadnej możliwości pobierania dodatkowych opłat od rodziców. Okazuje się jednak, że dla wielu samorządów dodatkowa subwencja na zajęcia dodatkowe jest niewystarczająca. W związku z tym przedszkola postanowiły pobierać od rodziców opłaty z tytułu zajęć dodatkowych, ale nie w formie bezpośredniej a np. poprzez firmy zewnętrzne organizujące zajęcia dodatkowe.
Innym sposobem samorządowców na uzupełnienie przedszkolnego budżetu miały być "darowizny" wpłacane przez rodziców, dzięki którym zajęcia mogły się w ogóle odbyć. Zdaniem ministerstwa takie działanie nie jest niczym innym niż pobraniem opłaty pod pozorem innej czynności prawnej, czyli nakłanianiem do łamania prawa.
Czy interpretacja stanowisko MEN poskromi samorządy?