W samorządach

Rusza budowa Forum Gdańsk

Wielofunkcyjny kompleks z nowoczesną przestrzenią komercyjną i publiczną powstaje w Gdańsku w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego.

Forum Gdańsk połączy tradycje handlowe tego miejsca z funkcjami usługowymi, biurowymi i publicznymi. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy inwestorem – Multi Poland oraz Miastem Gdańska i Grupą PKP. Łączny koszt inwestycji Forum Gdańsk wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi to ok. 800 mln złotych. Inwestor pozyskał już finansowanie na całość projektu. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok.

 

– Można powiedzieć, że przywracamy Targ Sienny i Rakowy do życia i do dawnej funkcji. Przed wiekami miejsce to, położone tuż przed bramami miasta, tętniło życiem targowym, ale też było pierwszym punktem, który napotykali na swej drodze ci, którzy przybywali do Gdańska. Wkrótce będzie podobnie: wielu naszych gości to właśnie stąd kierować będzie swoje pierwsze kroki w kierunku Głównego i Starego Miasta i położonych tam zabytków i atrakcji. Również my, gdańszczanie, zyskamy nową przestrzeń do spotkań, rozmów, spędzania czasu. Oczywiście także do zakupów, bo czym byłby targ bez zakupów – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

 

– Od trzech lat Grupa PKP rozwija działalność na rynku deweloperskim. Dzięki współpracy z samorządami i prywatnymi inwestorami niezagospodarowane dotąd tereny zyskują nowe życie. Efektem naszych działań jest zabudowa handlowa, biurowa, mieszkaniowa, a niejednokrotnie również dodatkowa infrastruktura transportowa. Realizowany wspólnie z miastem i firmą Multi projekt Forum Gdańsk to jeden z przykładów inwestycji  wykorzystujących ogromny potencjał zarówno terenów miejskich, jak i kolejowych – powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węglowego Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

 

 

Forum Gdańsk powstaje w jednej z najlepszych lokalizacji na terenie Trójmiasta, na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej. Dotychczas potencjał tego kwartału nie był wykorzystany ze względu na przebiegające przez działkę tory kolejowe. Atutem kompleksu będzie łatwy dojazd komunikacją publiczną – SKM, autobusami i tramwajami, jak również samochodem, dzięki dogodnemu połączeniu z obwodnicą trójmiejską. Inwestycja obejmie budowę parkingu na 1 100 miejsc, bardzo potrzebnego w tej części miasta.

 

 

W ramach kompleksu powstanie zupełnie nowa przestrzeń publiczna. Odwiedzający będą mogli odpocząć na placu miejskim z miejscami do siedzenia w otoczeniu zadbanej zieleni, a także skorzystać z oferty kawiarni i restauracji z ogródkami, otwartych do późnych godzin wieczornych. Plac będzie również doskonałym miejscem do organizacji imprez. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni zostanie stworzony ogólnodostępny bulwar przykryty szklanym dachem. Będzie nim można wygodnie przejść z centrum miasta do nowego węzła przesiadkowego w ciągu al. Armii Krajowej. Mieszkańcy Gdańska oraz goście zyskają dzięki temu wysokiej jakości przestrzeń miejską w samym centrum aglomeracji, tętniącą życiem i oferującą różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. Na terenie Forum Gdańsk powstaną też nowoczesne powierzchnie biurowe z oddzielnym parkingiem dla pracowników.

 

Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska

Ważną częścią Forum Gdańsk będzie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Będzie pełnić funkcję głównego punktu informacji turystycznej, w którym wszyscy odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska i uzyskać praktyczne wskazówki. W Centrum znajdzie się też sala multimedialna i ekspozycyjna, makieta miasta oraz sala teatralna i kawiarnia. Będzie to punkt startowy wycieczek, który przyciągnie turystów odwiedzających Gdańsk. Powstanie tam również przyjazna przestrzeń do odpoczynku, idealna na spotkanie ze znajomymi, posiłek czy oczekiwanie na przesiadkę w podróży.

 

Nowa infrastruktura komunikacyjna

W ramach projektu Forum Gdańsk miasto zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową (nowy przystanek SKM Gdańsk Śródmieście). Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta. Ponadto przebudowa wiaduktu usprawni przejazd do i z centrum Gdańska. Dogodny dojazd do obwodnicy trójmiejskiej sprawi, że do Forum Gdańsk z łatwością dostaną się również zmotoryzowani.

 

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. Usprawni ona przejazd przez teren Forum Gdańsk i umożliwi stworzenie podziemnej strefy dostaw do sklepów. Dzięki temu dostawy nie będą uciążliwe dla sąsiadów kompleksu, a dostawcy będą mieli zapewnione komfortowe warunki. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie także przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.

TAGI: gospodarka, dobre praktyki, finanse samorządowe, obiekty budowlane, prezydent miasta, polityka miejska, rewitalizacja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane