W samorządach

Ruda Śląska: mieszkańcy nie przestają palić śmieci w domowych piecach

Ponad 300 skontrolowanych budynków i 111 ujawnionych nieprawidłowości – to wynik kontroli pieców w gospodarstwach domowych.

Władze Rudy Śląskiej walczą z emisją pyłów i szkodliwych gazów z kominów domów jednorodzinnych czy kamienic. Kontrole spalania prowadzone przez straż miejską oraz dopłaty do zmiany systemu ogrzewania oferowane przez rudzki magistrat to jedne ze sposobów na ograniczenie niskiej emisji.

 

Opracowano już i przyjęto Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dokument umożliwia również sięgnięcie po unijne pieniądze na ograniczenie niskiej emisji i poprawę efektywności energetycznej. – Opracowanie planu to sygnał, że poważnie podchodzimy do problemu niskiej emisji. Trzeba pamiętać, że gminy, które opracują i wdrożą takie plany, będą traktowane preferencyjnie w przypadku ubiegania się o dofinansowania na zadania z zakresu ochrony powietrza, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

 

Podstawowym elementem w ograniczaniu niskiej emisji jest prawidłowa gospodarka odpadami komunalnymi i przestrzeganie zakazu spalania odpadów poza wyspecjalizowanymi instalacjami. Dlatego rudzka straż miejska systematycznie prowadzi kontrole. – Strażnicy na bieżąco kontrolują, czy w piecach domowych są spalane odpady komunalne – mówi Krzysztof Piekarz, komendant straży miejskiej. – Funkcjonariusze mają prawo samodzielnie lub z powołanym rzeczoznawcą wejść do domu i pobrać do badań popiół – wyjaśnia. Co ważne, nie wpuszczając strażnika miejskiego właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 kodeksu karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. Za spalanie odpadów w piecu grozi do 5 tys. zł grzywny.

 

W miejscu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolę można przeprowadzić całodobowo, a w nieruchomościach zamieszkałych od godziny 6 do 22. Z kontroli nieruchomości każdorazowo sporządza się protokół. – Istotną sprawą jest również to, że przepisy prawa bardzo rygorystycznie traktują osobę, która uniemożliwia przeprowadzenia takiej kontroli. Grozi jej nawet kara pozbawienia wolności do lat 3 - zaznacza komendant. Jednocześnie apeluje do mieszkańców o zgłaszanie, jeśli ktoś zauważy dziwny dym wydobywający się z komina.

 

Od stycznia 2014 r. do 30 września 2015 r. funkcjonariusze rudzkiej straży skontrolowali 300 nieruchomości, ujawniając 111 nieprawidłowości z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.

TAGI: gospodarka odpadami, mieszkania, ochrona środowiska, odpady komunalne, prezydent miasta, prokuratura,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane