W samorządach

Kraków: modernizacja ulic jako przykład dialogu z mieszkańcami

Zarząd Dróg Miasta Krakowa realizuje ważną dla mieszkańców inwestycję – przebudowę ciągu ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki – toczy się ona w samym sercu miasta.

Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku, umowny termin jej zakończenia został wtedy wyznaczony na sierpień 2024 r. Głównym celem jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po zakończeniu prac, składy będą jeździły ciszej i nie będą powodowały silnych drgań. Dodatkowo modernizacja pozwoli zwiększyć dostępność tego obszaru i przystosować go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy będą cieszyć się nową estetyczną i funkcjonalną przestrzenią, a wybrzuszające się szyny przejdą do historii.

To zadanie to nie tylko prace drogowe, to również szereg ważnych robót związanych z uporządkowaniem i modernizacją infrastruktury podziemnej. ZDMK kładzie nacisk na jej kompleksowość, dlatego dopuszcza możliwość wydłużenia prac, by uzyskać najlepszy efekt. Krakowianie z inwestycji będą korzystać przez kolejne dwie dekady.

Zanim jeszcze przystąpiono do prac w terenie, ZDMK prowadził i nadal prowadzi otwarty dialog z lokalną społecznością. W terenie ustawił swoje punkty informacyjne, dystrybuował ulotki, odbyły się spotkania online.

Dzięki tym zabiegom, ZDMK mógł się wsłuchać w głos mieszkańców, czego wynikiem były zgłoszone uwagi do projektu oraz organizacji prac. Dialog pozwolił dostosować również plan zmian w organizacji ruchu – tak, aby zachowany był możliwe jak najdłużej dostęp czy dojazd do posesji oraz lokali. Odstąpiono od całkowitego zamknięcia skrzyżowania z al. Krasińskiego, które byłoby znaczącym ułatwieniem dla wykonawcy.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa oficjalnie dziękuje mieszkańcom i przedsiębiorcom za ich cierpliwość i zaangażowanie w proces modernizacji tych ulic. Zobowiązuje się do dalszej transparentnej komunikacji i współpracy, aby finalny efekt był zgodny z oczekiwaniami wszystkich zainteresowanych.

Na podst. inf. UM Kraków, fot. Jan Graczyński

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane