W samorządach

Rower dla pierwszaka

Pierwszoklasiści z samorządowych szkół dostają rowery w ramach szkolnej wyprawki. Tak jest w Szprotawie i Jedlni-Letnisku.

Pionierem akcji jest Szprotawa. We wrześniu zeszłego roku do pierwszoklasistów miejscowych szkół trafiło 380 rowerów. Akcja będzie kontynuowana w nadchodzącym roku szkolnym. W zamyśle programu „Rower dla pierwszaka” każdy pierwszoklasista, zarówno z podstawówki, jak i liceum, ma otrzymać na własność rower wraz z niezbędnymi akcesoriami. Akcja jest adresowana do uczniów szkół, których organem prowadzącym jest gmina Szprotawa.

W gminie Jedlnia-Letnisko do uczniów klas pierwszych, którzy uczęszczają do czterech szkół, trafiło 170 rowerów. Także tu uczniowie dostali kamizelki odblaskowe i kaski. Ponadto przy każdej szkole budowane są wiaty rowerowe.
– Obserwujemy jak rodzice, nawet kilkaset metrów od miejsca zamieszkania, podwożą dzieci do szkoły samochodami – argumentuje Beata Bartkiewicz, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Jedlni-Letnisku. – Środki na realizację działania pochodzą z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Są to więc znaczone środki, które i tak trzeba przeznaczyć na wszelkie działania profilaktyczne – dodaje.


Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy
Pragniemy, aby oferta naszych szkół była jak najbardziej atrakcyjna dla uczniów, stąd inwestujemy znaczące środki w podnoszenie jakości bazy oświatowej, sportowej oraz wyposażenie. Program „Rower dla pierwszaka” ma zachęcić uczniów do większej aktywności ruchowej i podnosić świadomość w zakresie zdrowego trybu życia, a także pomóc w uzyskaniu karty rowerowej. W tym celu gmina przystąpiła do budowy miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej w Wiechlicach. Program ma także obejmować zajęcia turystyczne.

Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-Letniska
Widzę ogromną radość wśród dzieci. Cieszę się razem z nimi, bowiem finalizujemy program – drugi tego typu w kraju, a pierwszy w województwie mazowieckim. Chcemy wprowadzić nawyk korzystania z tego środka transportu. Stawiamy na ekologię i tym samym dbamy o zdrowie naszych pociech. Dzisiaj słyszymy, że w Polsce jest uruchamiany program walki z otyłością wśród dzieci, dlatego nasze działania można traktować jako profilaktykę.


Fot. UM Jedlnia-Letnisko

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane