W samorządach

Prawie 100 kamienic we Wrocławiu przejdzie termomodernizację

Koszt prac w jednym budynku wynosi, w zależności od wielkości i stopnia zużycia technicznego, od 2 zł do nawet 4 mln zł.

W minionej kadencji samorządowej prace związane z likwidacją starych, pozaklasowych pieców przeprowadzono w 300 kamienicach i tam gdzie była taka możliwość, podłączano je do sieci ciepłowniczej. Na tym nie koniec.

– Po pracach związanych z likwidacją nieekologicznych źródeł ciepła, które spółka Wrocławskie Mieszkania przeprowadziła w ostatnich czterech latach w blisko 100 budynkach, przyszedł czas na ich termomodernizację. To inwestycje, które poprawią parametry energetyczne budynków, aby bez względu na posiadane źródło ciepła (sieć ciepłownicza, gaz czy prąd) zmniejszyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania, a co za tym idzie, rachunki za ogrzewanie – mówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, która rewitalizuje kamienice.

Prace, które przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła i zmniejszenia energii na ogrzanie budynku, to przede wszystkim docieplanie elewacji od strony podwórza, docieplanie dachów oraz stropów najwyższych kondygnacji i piwnic. To także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

W ostatnich pięciu latach miasto wyremontowało 44 budynki komunalne, a wizytówką tych działań może być 120-letnia kamienica przy ul. bp. Tomasza I 8. Otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku w kategorii obiekty mieszkalno-usługowe.

Na ten rok prace termomodernizacyjne zaplanowano w 11 kamienicach, z czego w czterech zostały już zakończone. Wedle założeń koszt termomodernizacji jednego budynku wynosi, w zależności od wielkości i stopnia zużycia technicznego, od 2 zł do 4 mln zł.

na podst. inf. UM Wrocław

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane