W samorządach

Rewitalizacja toruńskiego dworca zakończona

Przyjazny dla podróżnych, nowoczesny i funkcjonalny, ale z zachowaniem historycznego wyglądu i stylowych wnętrz – tak obecnie wygląda Dworzec Toruń Główny. Wszystko za sprawą projektu Bit-City, w ramach którego obiekt przeszedł gruntowną rewitalizację.

Toruński dworzec jest największym obiektem przekazanym dotąd samorządom przez PKP. W grudniu 2012 r. miasto wystąpiło do Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku z wnioskiem o nieodpłatne nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz praw z nim związanych. Wniosek został złożony w związku z przygotowaniem projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT – City” w realizacji zadania „Rewitalizacja obiektu dworcowego Toruń Główny - poprawa dostępności i zwiększenie atrakcyjności” oraz zadania „Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto integrującego linię średnicową oraz pozostały transport publiczny z Koleją Metropolitarną BiT- City”.

30 grudnia 2013 r aktem notarialnym Gmina Miasta Toruń nabyła prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.

 

Inwestycja warta 43 mln zł

 

 

11 października 2013 r. miasto podpisało umowę na rewitalizację obiektu. Prace ruszyły w lutym 2014 r. W tym czasie odnowiono budynki i perony, powstały azyle dla pasażerów, windy i hostel. Na podróżnych czekają nowe poczekalnie i toalety oraz parking. Powstało miejsce pod funkcje komercyjne. Na podłodze położono historyzującą posadzkę z płytek gresowych, a u góry podwieszane sufity. Ściany ozdobiono stylizowaną boazerią, a wyżej pomalowano jasnymi kolorami.

Zmodernizowano także pętlę autobusową, powstał zadaszony parking na 90 rowerów. Na placu przed dworcem ustawiono podświetlony, zabytkowy parowóz oraz ławki.

Tuż obok znajduje się parking na 110 miejsc, z czego 29 jest strzeżonych. Ponadto podpisano umowę na realizację kolejnych 61 miejsc parkingowych.

Rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny jest częścią projektu pn. "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu BiT-City wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych", który jest finansowany z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane wykonała firma Fijałkowski z Torunia. Koszt robót wynosi łącznie ponad 43 mln zł, z czego osiemdziesiąt procent to środki unijne.

 

Tak powstał dworzec

 

 

W roku 1852 rozpoczęto prace projektowe nad nową linią kolejową łączącą Bydgoszcz przez Toruń, Otłoczyn z Aleksandrowem Kujawskim, który w tym czasie był w granicach zaboru rosyjskiego. W roku 1856 rządy pruski i rosyjski zawarły porozumienie w sprawie wspólnej budowy linii kolejowej Bydgoszcz – Łowicz, a już w roku 1861 oddano do użytku połączenie Bydgoszcz – Toruń. W tym też czasie zbudowano pierwszy dworzec kolejowy, który przetrwał jedynie 12 lat.

Obecny budynek dworca kolejowego zbudowano w 1873 r. Dworzec toruński należy do dworca typu „wyspowego” - tory przebiegały po obu jego stronach. W roku 1883 stacja posiadała 12 torów głównych. Równocześnie z budynkiem głównym w 1873 r. po zachodniej stronie postawiono budynek, który pełnił funkcje poczty, a następnie umieszczono tam telegraf. Budynek ten rozbudowano w 1915 r., a kolejny remont wykonano w 1955 r.

Pod koniec XIX wieku (1876-1883) zbudowano budynek pierwotnie określany jako służbowy i umieszczono w nim pocztę.

 

 

Pierwsza przebudowa toruńskiego dworca miała miejsce w 1903 r.. Zlikwidowano wówczas pomieszczenia odprawy celnej, które przeniesiono do nowo wzniesionego budynku po zachodniej stronie budynku dworcowego. Kolejne zmiany miały miejsce w latach 20-tych XX wieku i w latach 1948 – 1950, kiedy to odbudowano dworzec po pożarze w roku 1945.

W roku 1963 przystąpiono do modernizacji pomieszczeń dworcowych. Modernizację budynku kontynuowano w latach 70-tych XX wieku. W rezultacie elewacje ceglane zostały  pomalowane, a wnętrza kompletnie zmieniło charakter.

 

TAGI: dotacja, finanse samorządowe, inwestycje,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane