Prawo

Radni to nie to samo co rada

Zgromadzenie związku gminnego nie ma prawa ustalać diet członkom zgromadzenia i zarządu na zasadach, na jakich diety otrzymują radni. Mimo że związek może stosować przepisy odnoszące się do rady gminy, to nie ma takiego prawa w przypadku przepisów dotyczących samych radnych.

Na podstawie art. 25 ust. 6 i ust. 8 oraz art. 69 ust. 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) w związku z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 26 stycznia 2000 r. w sprawie maksymalizacji wysokości diet przysługujących radnemu gminy (DzU z 2000 r. nr 61, poz. 710) zgromadzenie Związku Gminnego podjęło uchwałę w sprawie ustalenia wysokości diet dla członków zgromadzenia i zarządu związku.

W skardze skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wojewoda wniósł o stwierdzenie niezgodności z prawem opisywanej wyżej uchwały. Zdaniem wojewody ustawa o samorządzie gminnym w żadnym przepisie nie daje zgromadzeniu międzygminnemu prawa do ustalania diet członkom zgromadzenia oraz zarządu.

WSA przyznał ostatecznie rację wojewodzie i orzekł niezgodność uchwały z obowiązującym prawem.

 

Diety przysługują radnym

Rozpatrując skargę wojewody sąd uznał, że wbrew stanowisku uchwałodawcy przepis art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym nie stanowi podstawy prawnej dla ustalenia wysokości diet dla członków zgromadzenia i zarządu związku międzygminnego. Określa się w nim, że na zasadach ustalonych przez radę gminy diety przysługują radnemu. Nie ma w tym przepisie odesłania ani do członków zgromadzenia, ani do członków zarządu związku międzygminnego. Brak jest też podstaw prawnych pozwalających na stosowanie tej regulacji przez analogię w stosunku do członków zgromadzenia i zarządu związku komunalnego.

 

Rada to nie to samo co radni

W odpowiedzi na skargę zgromadzenie związku przedstawiło pogląd o braku ograniczeń w zakresie odpowiedniego stosowania regulacji odnoszących się do radnych do członków zgromadzenia związków komunalnych, gdyż ustawa o samorządzie gminnym nie przewiduje takiego limitowania. Pogląd ten nie jest jednak słuszny, a kwestia ta przesądzona już została w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przytoczyć tu można stanowisko zaprezentowane przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 28 lutego 2013 r., sygn. II OSK 506/13 i z 13 marca 2013 r., sygn. akt II OSK 2726/12. Stwierdza się tam, że przepis art. 69 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, regulując instytucję zgromadzenia związku międzygminnego, odsyła do odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących rady gminy, nie zaś do przepisów odnoszących się do radnych, tymczasem rada i radni nie są pojęciami tożsamymi, inny jest bowiem ich status prawny. Różna jest też sytuacja prawna radnych i członków zgromadzenia związku międzygminnego, którymi – co do zasady – są wójtowie gmin uczestniczących w związku. Tym samym nie jest możliwe zastosowanie w odniesieniu do członków zgromadzenia międzygminnego przepisów odnoszących się do radnych.

Brak jest zatem podstaw do uznania, że tak jak rada gminy uprawniona jest do ustalania diet dla radnych, tak uprawnionym do ustalania zasad przyznawania wysokości diet dla członków zgromadzenia związku międzygminnego jest to zgromadzenie.

Wyrok WSA w Gliwicach z 9 stycznia 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 349/13

OPRAC. DK

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane