W samorządach

Przed spotkaniem z premier Szydło – samorządy mają uwagi do 500+

Niedostateczne przygotowanie aplikacji informatycznych służących obsłudze świadczeń oraz zbyt małe środki na obsługę programu – takie są uwagi strony samorządowej do programu 500+. Zdaniem przedstawicieli Związku Miast Polskich zaproszonych na spotkanie z premier Beatą Szydło, problemy te mogą zagrozić terminowemu wprowadzeniu programu.

Premier Beata Szydło nieoczekiwanie wystosowała do wszystkich prezydentów polskich miast i wojewodów zaproszenie na spotkanie 14 marca br. (godz.13.00) w sprawie programu 500 plus – poinformował Związek Miast Polskich.

 

Na Zgromadzeniu Ogólnym ZMP, które odbyło się w Dąbrowie Górniczej 3-4 marca br., samorządowcy wyrazili opinię dotyczącą tego programu, zwracając uwagę przede wszystkim na niedostateczne przygotowanie aplikacji informatycznych służących obsłudze świadczeń wychowawczych, co może zagrozić dotrzymaniu 3-miesięcznego ustawowego terminu wypłat świadczeń wychowawczych.

 

Informację tę potwierdzają wyniki ankiety, jaką przeprowadziliśmy w miastach, na którą odpowiedziało 50 z nich. Najbardziej niepokojące jest to, że miasta otrzymały pisma od wojewodów, z których wynika, że oprogramowanie w wersji testowej do obsługi systemu miasta otrzymają dopiero między 22 a 31 marca br., co niewątpliwie może spowodować opóźnienia w wypłacie świadczeń w początkowym okresie.

 

– Mamy nadzieję, że spotkanie wyjaśni wszystkie pojawiające się w związku z programem 500 plus wątpliwości i strona rządowa weźmie pod uwagę zastrzeżenia zgłaszane przez miasta – komentuje Joanna Proniewicz, rzecznik ZMP.

 

 

Wnioski zespołu ds. polityki społecznej  

 

Opinia dotycząca programu 500+

 

1. niedostateczne przygotowanie aplikacji informatycznych służących obsłudze świadczeń wychowawczych, co może zagrozić dotrzymaniu 3 miesięcy ustawowego terminu wypłat świadczeń wychowawczych

 

2. podwyższenie do 2 proc. w kolejnych latach dotacji na obsługę realizacji zadao świadczeo wychowawczych

 

3. zespół nie zgadza się aby realizacja programu 500+ odbywała się kosztem innych zadao polityki społecznej zleconych samorządom

 

4. należy stworzyć możliwość składania wniosków od tego samego miesiąca zarówno dla świadczeń rodzinnych jak i świadczeń wychowawczych oraz z funduszu alimentacyjnego

 

 

 

 Więcej na temat Zgromadzenia Ogólnego ZO tutaj >>>

TAGI: polityka spoleczna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane