W samorządach

Pruszków buduje Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Ponad 71 mln zł pochłonie najbardziej reprezentacyjna inwestycja ostatnich lat w podwarszawskim Pruszkowie. W gmachu przy stadionie miejskim znajdą siedzibę instytucje kulturalne, będzie też sala kinowo-teatralna, sale pracy twórczej, a nawet studio nagrań.

Pruszków nie miał dotąd dużego domu kultury – miejskie instytucje rozsiane były w różnych częściach miasta. Miejski Ośrodek Kultury funkcjonuje w zdekapitalizowanym budynku z lat 70., w którym brakuje już miejsca na zajęcia dla dzieci i dorosłych. Z kolei Zespół Pieśni i Tańca „Pruszkowiacy” ulokowany jest w budynku mieszkalnym. W mieście nie ma też kina. Co prawda kilku deweloperów od lat zapowiada budowę centrów handlowych, gdzie znajdą się np. multipleksy, ale jak dotąd ani jeden taki obiekt nie powstał.

 

Władze Pruszkowa przymierzały się wcześniej do zakupu od jednego z deweloperów zabytkowego pałacyku przy al. Armii Krajowej, aby zaadaptować go dla swoich potrzeb, ale w końcu postanowiły zbudować reprezentacyjny budynek na terenie kompleksu sportowego.

 

CDK będzie pięciokondygnacyjnym budynkiem o powierzchni 17 tys. metrów kwadratowych i kubaturze 77,5 tys. metrów sześciennych. Wykonawcą inwestycji jest wyłoniona w przetargu firma Strabag, a wartość kontraktu to ponad 71 mln zł – pieniądze w całości pochodzą z budżetu miasta.

 

 

Gmach będzie stanowił kompozycję powiązanych ze sobą brył prostopadłościanów oraz dominanty, w której znajdzie się sala widowiskowa na blisko 400 miejsc wraz zapleczem scenicznym oraz sala audytoryjna dla ponad 200 widzów. Powstaną też sale sportowo-treningowe, w tym baletowe, siłownie i sala do najszybszej gry rakietowej – ricochetta. Ponadto znajdą się tam sauny, gabinety masażu i fizykoterapii oraz sale pracy twórczej. Będą również punkt gastronomiczny, pokoje hotelowe oraz pomieszczenia administracyjne. W podziemiach zlokalizowane zostaną reżyserka i studio nagrań.

 

Wokół budynku zaprojektowano atrakcyjne tereny rekreacyjno-sportowe, m.in. trasę do uprawiania nordic walking, ścieżkę zdrowia, outdoor fitness, plac rekreacji, trasy rowerowe, strumyk oraz ściankę wspinaczkową.

 

 

– Ze względu na warunki funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Kultury, Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”, Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowych oraz konieczność zapewnienia możliwości spełnienia różnych oczekiwań mieszkańców inwestycja ta stała się niezbędna – mówi Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa. – Harmonogram budowy jak i finansowania pozwala jednocześnie na realizację innych zadań, szczególnie z zakresu infrastruktury oświatowej. Jestem pewny, że mieszkańcy z dumą będą korzystać z ofert instytucji zlokalizowanych w Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

 

Otwarcie obiektu planowane jest w 2017 roku.

TAGI: dobre praktyki, polityka miejska, prezydent miasta, obiekty budowlane,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane