W samorządach

Kraków: strefa płatnego parkowania powiększy się, ale dwa lata później

Nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero od 10 sierpnia 2026 roku.

Rada Miasta Krakowa 32 głosami za, 2 wstrzymującymi się i bez sprzeciwiających się, 3 lipca przyjęła uchwałę w sprawie przesunięcia daty wejścia w życie poszerzonej strefy płatnego parkowania. Nowe zasady SPP będą obowiązywały od 10 sierpnia 2026 r.,czyli dwa lata później niż pierwotnie zakładano.

5 sierpnia 2024 r. miały wejść w życie nowe cenniki opłat za parkowanie dla mieszkańców i przyjezdnych. Miały wzrosnąć ceny tylko dla osób, które nie posiadają Karty Krakowskiej. Takie rozróżnienie cen miało być wprowadzone jedynie przy płatności mobilnej.

Jednak zmian zostanie przesunięty. Jest to spowodowane unieważnieniem przez wojewodę małopolskiego części uchwały, dotyczącej rozróżnienia w formie płatności i ograniczenia ich tylko do płatności mobilnych. Radni odwołali się od tej decyzji, a Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do ich argumentacji. Jednak wojewoda złożył skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wspomnianego wyroku, a rozstrzygnięcie w tej sprawie jeszcze nie zapadło. Nie wiadomo także, kiedy to nastąpi i czy będzie to w tym roku.

Konkretna decyzja o poszerzeniu SPP nie może więc zapaść w najbliższej przyszłości. To nie wszystko. Problemem jest też m.in. zakup nowych parkomatów, na które nie przewidziano funduszy w budżecie na ten rok. W planach jest zakup używanych urządzeń z Warszawy. Dodatkowym problemem związanym z wprowadzeniem zmian w SPP są koszty związane z infrastrukturą (m.in. nowe oznaczenie strefy).

na podst. inf. UM Kraków, fot. ZDM w Krakowie

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane