W samorządach

400 mln zł na rozwój umiejętności cyfrowych Polaków

Jednostki samorządu terytorialnego, instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub kulturalną oraz organizacje pozarządowe, a także stworzone przez nie partnerstwa, mogą otrzymać pieniądze na szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe obywateli.

W Polsce tylko 44 proc. osób posiada co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. W dobie szybko rozwijającej się technologii i coraz większej liczby usług online, brak tych kompetencji staje się poważnym problemem. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiły pięć konkursów na dofinansowanie szkoleń, które mają podnieść kompetencje cyfrowe Polaków. Programy te, współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy, przewidują wsparcie o łącznej wartości blisko 400 mln zł.

– W dzisiejszych czasach umiejętności cyfrowe są nieodzowne. Bez względu na to, czy jesteśmy nauczycielami, urzędnikami, czy obywatelami korzystającymi z usług internetowych, musimy umieć sprawnie i bezpiecznie poruszać się w świecie technologii. Chcemy, aby każdy miał równy dostęp do wiedzy i umiejętności, które umożliwiają pełne uczestnictwo w nowoczesnym społeczeństwie. Inwestycje w technologię to inwestycje w przyszłość naszego kraju – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji.

Dofinansowane zostaną szkolenia dla: nauczycieli przedszkolnych, nauczycieli szkolnych, obywateli, urzędników, osób wykluczonych cyfrowo. Każdy z programów został stworzony, aby odpowiadać na specyficzne potrzeby edukacyjne i umiejętnościowe różnych grup odbiorców. Nabór trwa do 14 sierpnia 2024 r. Wnioskodawcami mogą być jednostki samorządu terytorialnego, instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub kulturalną, szkoły wyższe i organizacje pozarządowe. Zainteresowane podmioty mogą tworzyć partnerstwa, aby wspólnie realizować projekty.

Szkolenia, dofinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy, będą skierowane do następujących grup:

– osób wykluczonych cyfrowo – program adresowany do obywateli, którzy mają małe lub żadne umiejętności cyfrowe. Uczestnicy zajęć będą mogli znacząco zwiększyć swoje kompetencje w zakresie obsługi komputera i efektywnego korzystania z internetu;

– nauczycieli wychowania przedszkolnego – celem jest stworzenie szkoleń, które umożliwią im lepsze wykorzystanie technologii cyfrowych podczas pracy z dziećmi. Szkolenia będą skupiać się na praktycznych narzędziach i strategiach, które pomogą pedagogom w tworzeniu angażujących zajęć, rozwijających umiejętności dzieci w zakresie korzystania z technologii;

– nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych – chodzi o zapewnienie profesjonalnych szkoleń, które umożliwią skuteczne wykorzystanie technologii cyfrowych w procesie nauczania. Szkolenia obejmą również przekazywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci i radzenia sobie z zagrożeniami cyfrowymi. Dzięki temu nauczyciele będą mogli lepiej przygotować uczniów do życia w erze cyfrowej;

– obywateli – nauka korzystania z usług internetowych, załatwiania spraw urzędowych online, obsługi komputera oraz bezpiecznego korzystania z internetu. Uczestnicy szkoleń mają zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności, które pomogą im sprawnie poruszać się w wirtualnym świecie oraz zwiększą ich kompetencje w obszarze nowoczesnych technologii;

– urzędników – w ramach projektu zostaną przeprowadzone szkolenia dla urzędników, aby podnieść jakość obsługi obywateli, usprawnić codzienne obowiązki oraz zwiększyć efektywność pracy za pomocą nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Oferta dostosowana jest do różnych potrzeb uczestników, zapewniając kompleksowe wsparcie w rozwoju zawodowym.

Zainteresowane podmioty mogą składać wnioski zgodnie z wytycznymi dostępnymi na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Fot. Freepik.com

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane