W samorządach

Otwock tworzy efektywny system energetyczny

fot. Pixabay

Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej zrealizuje przebudowę i wymianę sieci ciepłowniczej. Modernizacja systemu ma zwiększyć jego efektywność oraz poprawić jakość powietrza w mieście.

W 2023 r. prezes OZEC-u Krzysztof Balcerzak podpisał umowę z wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Arturem Michalskim na realizację przedsięwzięcia „Utworzenie efektywnego systemu ciepłowniczego dla potrzeb OZEC Sp. z o.o.”. Polega ono na przebudowie i wymianie sieci ciepłowniczej oraz dobudowie instalacji wytwórczych. Projekt ma być zrealizowany do końca grudnia 2025 r. Jest ważny dla miasta – sieć ciepłownicza w Otwocku ma już ponad 50 lat i jest wyeksploatowana. Korzysta z niej kilka tysięcy mieszkańców.

Realizacja projektu będzie możliwa dzięki pozyskanemu przez OZEC dofinansowaniu z NFOŚiGW. Przewidywany koszt inwestycji to 17,3 mln zł brutto. Dofinansowanie obejmuje: dotację w wysokości 6,5 mln oraz 7,6 mln zł pożyczki, co pokryje 100 proc. kosztów kwalifikowanych netto zadania.

Inwestycja ma przede wszystkim zmniejszyć negatywne oddziaływanie przedsiębiorstwa ciepłowniczego na środowisko. Zakłada modernizację sieci ciepłowniczej z zastosowaniem kaskady pomp ciepła o mocy 1 MW. Wzmocni też bezpieczeństwo dostaw energii cieplnej.     

– Cel zostanie osiągnięty poprzez wymianę wyeksploatowanych sieci na nowe układy preizolowane. Do tego dojdzie budowa kaskady pomp ciepła: woda – woda i woda – powietrze. Tym samym nastąpi redukcja zużycia energii pierwotnej poprzez zmniejszenie strat na przesyle i dystrybucji. Przyczyni się to do poprawy stanu powietrza z uwagi na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz redukcję zużycia nośników energii przez spółkę – mówi Krzysztof Balcerzak, prezes OZEC-u.

Po zakończeniu zaplanowanych inwestycji OZEC osiągnie status efektywnego systemu ciepłowniczego określonego w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UM z 25 października 2012 r.

 

To ważne dla nas przedsięwzięcie

Modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej powinna być procesem ciągłym, żeby nie tylko utrzymywać urządzenia w odpowiednim stanie technicznym, ale także iść z postępem i rozwojem technologicznym i dostosowywać się do uwarunkowań rynkowych. Korzystnie przełoży się też na ceny dla odbiorców – naszych mieszkańców – i wpłynie na poprawę jakości powietrza w Otwocku.

Jarosław Margielski

prezydent Otwocka

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane