W samorządach

Nowy algorytm subwencji podpisany. Bez większych zmian na finiszu

Waga na małe szkoły, dwie wagi wiejskie, zmiany w części dotyczącej wydatków rzeczowych i współczynnika Di oraz współczynnikach dla uczniów wieczorowych szkół dla dorosłych - to kluczowe zmiany nowego rozporządzenia w sprawie podziału części oświatowej subwencji.

 

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2015. Mimo licznych uwag korporacji samorządowych, w stosunku do wersji pierwotnej, zmianie uległa jedynie waga P40 (dla wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych, którzy korzystają z zakwaterowania w tych ośrodkach), która z wartości 9,5 wzrosła do 10. To oznacza, że zwiększyła się liczba zadań realizowanych przez samorządy (liczba uczniów przeliczeniowych). 

 

Niestety wbrew zapisom ustawy (art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach JST mówi, że kwota subwencji musi być skorygowana "z tytułu zmiany realizowanych zadań oświatowych") Ministerstwo Finansów nie zwiększa kwoty subwencji wraz ze wzrostem zadań. To oznacza, że w związku ze zmianą wagi P40, każdy  z samorządów otrzyma o 1,6 złotego na ucznia przeliczeniowego mniej (obniżenie standardu A) niż w informacji, którą otrzymał do przygotowania budżetu. Zyskają jedynie te jednostki, które prowadzą ośrodki wychowawcze z możliwością zakwaterowania. 

 

Przypomnijmy, że generalnie w porównaniu z latami poprzednimi w algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej wprowadzono m.in. nową wagę P3 o wartości 0,18 dla uczniów małych szkół podstawowych, w których liczba uczniów szkoły nie przekracza 70 oraz wyższą wagę na szkolnictwo zawodowe.

 

Ponadto uwzględniono:

  • zmianę zasad subwencjonowania w zakresie szkół podstawowych i gimnazjów na wsi i w miastach do 5.000 mieszkańców;

  • nowe wskaźniki dla uczniów szkół dla dorosłych kształcących w formie zaocznej;

  • zmianę zasad subwencjonowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych;

  • wyższy wskaźnik służący do zwiększania liczby uczniów szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży ;

  • modyfikację zasad ustalania wartości wskaźnika korygującego Di.

 

Podczas ostatnich konsultacji strona samorządowa Komisji Wspólnej uzgodniła projekt z z uwagami dotyczącymi:

- zwiększenia wagi P 33 - na 6-latki w szkole;

- zwiększenia wagi P 47 – na placówki doskonalenia nauczycieli i biblioteki;

Uwagi te nie zostały uwzględnione.

TAGI: budżet jst, finanse samorządowe, subwencja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane