W samorządach

Nie tędy droga - oświadczenia nie zwalczą korupcji

Związek Miast Polskich zdecydowanie negatywnie zaopiniował projekt ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zdaniem członków zarządu projekt jest niepotrzebny i nie przysłuży się walce z korupcją.

Ostatni przed wrześniowym kongresem zarząd ZMP obradował w Augustowie. Jednym z wiądących tematów były oświadczenia majątkowe. Jak się można było spodziewać negatywną ocenę uzyskał projekt ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne (rządowy), który zwiększa liczbę osób objętych koniecznością składania oświadczeń majątkowych z 500 do 850 tysięcy osób. 

 

Powtórzono po raz kolejny postulat ZMP, że skuteczną walkę z korupcją zapewni dopiero brak uznaniowości w decyzjach. Projekt ponadto powoduje wzrost liczby pracowników zaangażowanych w realizację procesu, nieprecyzyjnie określa zakres przedmiotowy oświadczeń majątkowych i tryb wezwania do złożenia oświadczenia, wprowadza ograniczenia co do sposobu składania oświadczeń i zbyt krótkie terminy. 

 

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, przytoczył również stanowisko Krajowej Rady Sądowniczej, w którym wskazano, że projekt godzi w bezpieczeństwo państwa poprzez ułatwienie drogi do identyfikacji funkcjonariuszy (np. kadry oficerskiej, służb specjalnych, policji, służby dyplomatycznej), jest niezgodny z prawem UE (ochrona danych osobowych) oraz nie zawiera zapisów dotyczących kontroli nad działaniami związanymi z analizowaniem i publikowaniem danych zawartych w oświadczeniach.

 

W dyskusji podkreślano, że konieczność składania oświadczeń zniechęca wartościowych obywateli, którzy zdobyli swój majątek w uczciwy sposób, do kandydowania w wyborach. Zwrócono się z postulatem, że oświadczenia te powinny być składane, jednak niepublicznie, a nie jak jest do tej pory.

 

Autorzy projektu zapewniają, że projektowana ustawa ujednolica zasady składania oświadczeń majątkowych, wprowadza jeden system, wspólny dla wszystkich osób objętych tym obowiązkiem, z naprawdę nielicznymi wyjątkami i że uczyni to instytucję składania oświadczeń bardziej przejrzystą i zrozumiałą w społecznym odbiorze. 

 

Założeniem projektowanej ustawy jest również zastosowanie spójnych kryteriów dotyczących objęcia obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych – tak aby obowiązek ten dotyczył na równych zasadach wszystkich tych stanowisk i funkcji publicznych, z których zajmowaniem wiąże się odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za podejmowanie istotnych decyzji lub za zarządzanie środkami publicznymi. W pracach nad projektem uwzględniono podobno zalecenia Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO).

 

 

źródło: zmp.poznan.pl

 

 

 

 

 

<link file:103734_blank download file> Projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych


TAGI: oświadczenie majątkowe,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane