W samorządach

Neneman na XIII Forum: VAT dla samorządów

Kilka uproszczeń w podatkach lokalnych i poprawienie przepisu dotyczącego tzw. części wspólnych. To niezbyt efektowne, ale potrzebne samorządom zmiany – mówił wiceminister finansów Jarosław Neneman zapytany o najważniejsze dokonania w trakcie pełnienia funkcji. Jest też zadowolony z zablokowania kilku niekorzystnych propozycji poselskich i rozpoczęcia dyskusji o zmianie systemu finansowania JST. Udział w podatku VAT? Czemu nie – powiedział nam minister podczas XIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.

 

Mimo, że moja kadencja była krótka, to kilka rzeczy się udało – powiedział nam dr Jarosław Neneman, który był jednym z prelegentów XIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.  – Wprowadzono kilka uproszczeń np. podatki lokalne do 100 zł będą płacone w jednej racie. W końcu udało się też rozwiązać problem wzoru do podatku od nieruchomości dotyczącego części wspólnych. To był ewidentny błąd, ale sporo samorządom pieniędzy uciekło przez to, że można było tak tymi częściami wspólnymi manipulować, żeby podatek był minimalny – mówił Neneman.

 

Ale to z czego jestem najbardziej zadowolony to zablokowanie kilku niekorzystnych dla samorządów projektów – przekonuje Neneman. Jego zdaniem posłowie kilkukrotnie próbowali w ustawach niepodatkowych wprowadzić ulgi ustawowe w podatkach samorządowych. Były też próby zmian przepisów, które uszczupliłyby dochody samorządów, o których zdecydowana większość reprezentantów gmin nawet nie słyszała, a które wypatrzyli urzędnicy ministerstwa np. zmiana definicji wyciągów narciarskich. Przepisem zajmowała się sejmowa komisja sportu, a zmiana miała być wprowadzona poprzez nowelizację ustawy Prawo budowlane. 

 

Co poza tym? – Mówiąc szerzej o działalności w Ministerstwie Finansów, jestem dumny ze zbliżenia pionu kontrolnego i legislacyjnego ministerstwa, które do tej pory pracowały zupełnie odrębnie. Zrealizowaliśmy wspólnie kilka projektów, które zmienią funkcjonowanie resortu – opowiada Neneman.

 

Ruszyły też prace nad zmianami finansowania samorządów. Minister od początku był zwolennikiem całościowej reformy, a nie łatania dziur. Jego zdaniem podczas reformy tzw. Janosikowego należy zreformować w ogóle cały system subwencjonowania i finansowania samorządów. – Z punktu widzenia samorządów zasadniczym problemem jest pogodzenie się z faktem, że pieniędzy w systemie nie przybędzie. Nie stać na to budżetu państwa i nie chcemy zwiększać opodatkowania społeczeństwa. Można jednak te pieniądze dzielić lepiej. Trzeba wziąć pod uwagę koszty, bardziej zdywersyfikować dochody. Dla przykład o ile nie jestem zwolennikiem udziały samorządów w podatku CIT i uważam że w ogóle nie powinien ten podatek być dochodem samorządów, to co najmniej wart rozważenia jest pomysły udziału samorządów w podatku VAT. Nie chodzi tu o udział w podatku VAT od inwestycji. To musiałby być udział w całości dochodów państwa z VAT w przeliczeniu np. na mieszkańca gminy – mówi Neneman. 

 

O tym dlaczego nie udało się ostatecznie uzgodnić rozwiązań docelowych w systemie finansowania samorządów więcej w wywiadzie video. Dr Neneman komentuje też wystąpienia prelegentów z Forum Skarbników (jedna z konferencji XIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów). Zachęcamy do obejrzenia.

 

 

 

 

 

Zdjęcie główne: XIII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. MCK, 1-2. 10. 2015. 

TAGI: finanse samorządowe,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane