W samorządach

Narodowe Święto Niepodległości: obchody nie tylko w Warszawie, świętowała cała Polska

Tysiące mszy świętych za ojczyznę, setki koncertów, dziesiątki biegów, marsze, parady i wspólne śpiewanie - tak wyglądał 11 listopada w Polsce.

Obchody naszego narodowego święta zaczynają się w wielu gminach już 9 listopada. We Frysztaku Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje tego dnia Bieg Niepodległości (to coraz popularniejszy sposób spędzania święta, w tym roku odbyła się trzecia edycja biegu we Frysztaku). Później jest już zupełnie tradycyjnie. 11 listopada święto rozpoczyna zawsze rano msza święta w intencji ojczyzny, a kończy wieczorem koncertem pieśni patriotycznych i żołnierskich. 

 

9 listopada świętowanie zaczyna też Stalowa Wola. Jak zwykle oryginalnie, choć jak na miasto, które jako jedno z nielicznych w Polsce nie oddaje hołdu Powstaniu Warszawskiemu (zdaniem prezydenta miasta powstanie było zbrodnią, a jego organizatorzy powinni zostać osądzeni z największą surowością), można powiedzieć, że w normie. Główną postacią święta jest jednak nie Józef Piłsudski, a Roman Dmowski. W tym roku 9 listopada w Bibliotece Międzyuczelnianej, odbył się finał XI konkursu „Drogi Polaków do niepodległości w latach 1795-1918”, a 10 listopada Prezydent Miasta zorganizował wyjazd autobusowy na centralne obchody 150. Rocznicy urodzin Romana Dmowskiego. Uroczystość odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie. 

 

 

 

Stalowowolska część obchodów Narodowego Święta Niepodległości składa się z tradycyjnej Wieczornicy na Placu Piłsudskiego (a jednak!). Następnie salę widowiskową Miejskiego Domu Kultury wypełniają Patriotyczne Wniebogłosy (wspólne śpiewanie z miejskim chórem). Wieczorem miasto proponuje seans filmowy. W tym roku był to "Potop Redivivus” – odrestaurowana i od nowa zmontowana ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.

 

Najwcześniej obchody odzyskania niepodległości zaczynają się jednak w gminie Buk. Już 8 listopada odbyła się tam impreza o nazwie Rajd Niepodległości "Bądź Turystą w swoim mieście - Buk 2014". 11 listopada świętowanie zaczyna uroczysta msza święta za ojczyznę, po południu odbył się (w tym roku po raz drugi) "Bukowski bieg z z flagą", a wieczorem koncert przebojów operetkowych i musicalowych. 

 

 

 

Ciekawy pomysł na święto prezentuje Pruszcz Gdański. Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański (OKSIBP), z okazji Święta Niepodległości zorganizował uroczyste otwarcie wystawy „Książka - świadek historii”. W programie poczęstunek, a na zakończenie - seans kinowy. Prezentowany jest zestaw archiwalnych Polskich Kronik Filmowych. – Od wielu lat w różnych miejscach kraju 11 listopada odbywają się parady niepodległościowe, czy koncerty pieśni patriotycznych. Te ostatnie mają wprawdzie grono odbiorów nie dla wszystkich stanowią atrakcję, a w rozległej gminie Pruszcz Gdański trudno zorganizować paradę dla wszystkich mieszkańców. Dlatego staramy się w inny sposób uczcić ten szczególny dzień – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP.

 

– W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wystawę ukazującą przedmioty wykorzystywane w życiu codziennym przez mieszkańców naszej gminy i ich przodków przed wielu laty. Można było oglądać stare zdjęcia i obrazy, sprzęty domowe, narzędzia gospodarskie, stare meble etc. Najmłodsze liczyły sobie pół wieku. Wszystkie te rzeczy stanowiły własność mieszkańców, którzy nieodpłatnie udostępnili je nam na czas ekspozycji. Również tym razem zwróciliśmy się do mieszkańców o pomoc w przygotowaniu wystawy starych, pamiątkowych już publikacji sprzed 1980 roku – dodaje Cwaliński.

 

 

 

Intrygującym akcentem w obchodach Święta Niepodległości były Mosinskie... lasery! Zaczęło się tradycyjnie od złożenia kwiatów na mogile rozstrzelanych 20 Października 1939 roku oraz ofiar Katynia. Potem Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kościele parafialnym p. w. Św. Mikołaja w Mosinie a potem złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci pod pomnikiem na Placu 20 Października. Na koniec odbyła się okolicznościowa prezentacja laserowa 'NIEPODLEGŁOŚĆ” (prosimy o zdjęcia!). Zwieńczeniem zgromadzenia był uroczysty koncert w Mosinskim Ośrodku Kultury.

 

Na koniec tego krótkiego i subiektywnego przeglądu oczywiście Marsz Niepodległości... w Legionowie:

 



 

Na zdjęciu głównym: Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu. Wroclaw.pl

 

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane