W samorządach

Najlepsza Strategia Rozwoju Edukacji w Bydgoszczy

Miasto zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie dla jednostek samorządu terytorialnego „Na wyzwania - rozwiązania”. Doceniono opracowaną w Bydgoszczy Strategię Rozwoju Edukacji.

 

Bydgoszcz zwyciężyła w kategorii „Integracja środowiska lokalnego na rzecz edukacji”. Strategia opracowana została w 2012 r. i wdrożona do realizacji w 2013 r. Dokument ten oraz zapisane w nim cele i działania służą stworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju młodych ludzi, podnoszeniu atrakcyjności kształcenia i powiązaniu edukacji rynkiem pracy, a w konsekwencji rozwojowi miasta.

 

- Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020 została doceniona za sposób, w jaki powstała, poprzez włączenie w prace nad nią wielu środowisk. Liczący ponad 40 osób zespół połączył wiele instytucji, radnych, samorząd województwa, uczelnie wyższe i inne podmioty. Strategia jest dokumentem bardzo żywym, na co zwracała uwagę komisja oceniająca – podkreślił podczas konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Przy opracowywaniu Strategii samorządowcy zdecydowali się na metodę społecznościową, która zaangażowała wszystkich liderów lokalnych. W zespole opracowującym dokument pracowali zarówno dyrektorzy szkół, jak i przedstawiciele związków zawodowych, metodycy, pracodawcy, młodzież i rodzice, uczelnie wyższe oraz radni.

 

W recenzji konkursowej napisano m.in., że: „przyjęte rozwiązanie to dokument bardzo pomocny w realizacji kompleksowej i efektywnej polityki oświatowej pojętej jako element strategii miasta. Dzięki takiemu założeniu oświata nie jest wyodrębnioną sferą życia samorządu, ale stanowi ważne ogniowo spójne z innymi obszarami, takimi jak kultura, gospodarka, czy szkolnictwo wyższe. (…) Przedsięwzięcie z powodzeniem można rekomendować do wykorzystania w działaniach innych samorządów. Warta podkreślenia jest zwłaszcza kompleksowość opracowanego dokumentu oraz jego stała ewolucja”. To ważne, biorąc pod uwagę, że zaledwie ok. 5 proc. jednostek samorządowych posiada jakiekolwiek dokumenty wytyczające politykę oświatową gminy.

 

Zwycięzcy w konkursie ORE otrzymają nagrody (m.in. sprzęt komputerowy ze specjalistycznym oprogramowaniem o wartości 10 tys. zł), a zaprezentowane przez nich innowacyjne rozwiązania zostaną opisane w publikacji prezentującej przykłady dobrych praktyk samorządowych. O każdym z wdrożonych przez rozwiązań powstanie także krótki film.

 

Uroczysta gala podsumowująca konkurs, podczas której nastąpi wręczenie nagród oraz prezentacja wyróżnionych rozwiązań, planowana jest na początku 2015 r. Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym II etap”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Organizator konkursu,  Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, to publiczna placówka doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, prowadzona przez ministra edukacji narodowej. Powstał z dniem 1 stycznia 2010 r. w wyniku połączenia Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane