W samorządach

Nagrody dla zielonych miast rozdane

Laureaci tegorocznego konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” otrzymali od wiceministra środowiska Sławomira Mazurka statuetki za najlepsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska.

Nagrodą dla zwycięskich miast jest także udział w wizycie studyjnej w jednym z trzech miast europejskich: Ljubljanie, Nantes lub Nijmegen – finalistach konkursu Komisji Europejskiej „Zielona Stolica Europy”.

 

Wiceminister Sławomir Mazurek podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pogratulował „zielonym miastom” nagrodzonych i wyróżnionych rozwiązań. – Cieszę się, że ten konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem z państwa strony. To pokazuje kierunek prośrodowiskowych działań podejmowanych w wielu polskich gminach i miastach, kierunek w którym trzeba podążać. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę, aby działania dotyczące ochrony środowiska i poprawy jakości życia były doceniane przez społeczność lokalną – powiedział Mazurek.

 

„Zielone miasta” to konkurs, którego celem jest promowanie nowoczesnej i przyjaznej środowisku polityki miejskiej. W tegorocznej, drugiej już edycji, zwyciężyły trzy miasta: Bieruń, Nakło nad Notecią i Poznań. Przyznano też sześć wyróżnień dla Lubina, Zabrza, Kępic, Krakowa, Janowa Lubelskiego i Kielc. Do rywalizacji o nagrodę zgłosiło się w sumie 248 uczestników, czyli jedna czwarta wszystkich miast w Polsce. Projekty były oceniane w trzech kategoriach: środowisko a zdrowie, oszczędzanie zasobów oraz edukacja ekologiczna.

 

Konkurs „Zielone miasta” wzorowany jest na koncepcji „Zielonej Stolicy Europy” (European Green Capital), stworzonej przez Jüri Ratasa, burmistrza Tallina w Estonii w 2008 roku.  Idea ta ma na celu całościowe ulepszenie stanu środowiska miejskiego poprzez takie działania jak: powiększania terenów zielonych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, zrównoważonego transportu czy ograniczenia hałasu.

 

Do tej pory odbyło się sześć edycji konkursu „Zielona Stolica Europy”, w ramach których laureatami zostały: Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga i Bristol.

 

Oprac. na podst. mat. Ministerstwa Środowiska

TAGI: dobre praktyki, gospodarka, ochrona środowiska,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane