W samorządach

Muzeum kolejnictwa uratowane

Otwiera się nowy etap w historii Muzeum Kolejnictwa w Warszawie: nowa nazwa – Stacja Muzeum, nowa lokalizacja – Szczęśliwice.

Instytucja o charakterze edukacyjnym i multimedialnym będzie miejscem, w którym wolny czas chętnie będą spędzać całe rodziny. Umowę w sprawie współpracy przy tworzeniu placówki podpisali marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.

 

Władze województwa i PKP postanowiły połączyć siły i razem zbudować nową inwestycję, z wykorzystaniem środków unijnych. Placówka w przyszłości ma być prowadzona przez obu sygnatariuszy. Wśród zbiorów Stacji Muzeum znajdą się eksponaty Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, a także te przekazane przez PKP i miasto Warszawa.

 

 – Nasze muzeum rozpoczyna dziś nowy etap w swojej bogatej kilkudziesięcioletniej historii. Nowa lokalizacja to niewątpliwie wyzwanie, ale jestem też przekonany, że to nowa jakość. Tym projektem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego turysty, dla którego równie ważne jest poznawanie historii, jak też ciekawe i aktywne spędzanie czasu – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

– Projekt relokacji muzeum wpasowuje się zarówno w tradycję kolei, jak i w działalność biznesową, polegającą na zarządzaniu nieruchomościami. Jednym z naszych kluczowych zadań jest rewitalizacja terenów kolejowych i nadawanie im nowych funkcji, użytecznych dla mieszkańców – zaznaczył Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Dzięki Stacji Muzeum warszawiacy zyskają nowe, ciekawe miejsce do spędzania wolnego czasu.

 

Obowiązkowy przystanek dla wielbicieli kolei zlokalizowany będzie na warszawskich Szczęśliwicach, na dwóch działkach o łącznej powierzchni prawie 27 ha. Miejsce to jest dużym atutem nowej inwestycji samorządu i PKP. Duża przestrzeń, tereny zielone pozwolą nie tylko na stworzenie idealnych warunków ekspozycji kolejowych zbiorów muzealnych, ale też na wypoczynek na świeżym powietrzu tym wszystkim, którzy zdecydują się odwiedzić placówkę. W kompleksie znajdą się budynek główny muzeum, w którym eksponowane będą wystawy stałe i czasowe, sale edukacyjne i szkoleniowe oraz kino. Na aktywnych będą czekać m.in. boiska sportowe.

 

Poprzez edukację i zabawę dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli z bliska przyjrzeć się historii kolei. Placówka postawi na nowoczesność i innowacyjność, stąd w planach wykorzystanie w prezentacji zbiorów muzeum – symulatorów, gier i aplikacji multimedialnych oraz techniki 3D.

 

Teren obiektu zostanie zagospodarowany tak, aby umożliwić podziwianie lokomotyw, wagonów i innych kolejowych eksponatów również na zewnątrz. Niewątpliwie ciekawymi miejscami w nowym muzeum będzie minikolejka, umożliwiająca podróżowanie po terenie muzeum, a także „Laboratorium” – ekspozycja nowoczesnej kolei i miejsce warsztatów technicznych.

 

Dziś Muzeum Kolejnictwa mieści się w zapuszczonym budynku dawnego Dworca Głównego. Zaytkowe lokomotywy stoją w chaszczach pod gołym niebem i niszczeją. PKP chce się pozbyć stąd muzeum, bo teren ma dużą wartość inwestycyjną i można by go sprzedać deweloperom.

TAGI: dobre praktyki, marszałek, koleje,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane