W samorządach

Matematyka online w każdej podstawówce

Warszawa zainaugurowała nowy miejski projekt, który zakłada wsparcie uczniów w nauce matematyki za pomocą platform edukacyjnych.

Na egzaminach ósmoklasistów warszawska młodzież osiąga z matematyki jedne z najlepszych wyników w kraju – w zeszłym roku w Warszawie średni wynik z tego przedmiotu wyniósł 67 proc. (dla porównania, średnia dla Mazowsza to 59 proc., a ogólnopolska – 53 proc.). Równie wysoko polskie nastolatki, w tym warszawscy uczniowie, plasują się pod względem umiejętności matematycznych w światowych testach, w tym w Programie Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów PISA. Jednak wyniki z 2022 r. były słabsze niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym w 2018 r.

– Często słyszę pytanie, również od moich dzieci: dlaczego uczymy się matematyki? Wtedy tłumaczę im to, co zawsze tłumaczył mi mój ojciec, że to nie jest tylko kwestia prostych zdolności, ale także abstrakcyjnego myślenia, kojarzenia faktów i generalnie rozwoju umiejętności uczenia się. Chcemy, aby nasi uczniowie szkół podstawowych mieli jak najlepszy start na kolejnych etapach edukacyjnych. Dlatego od nowego roku szkolnego uruchamiamy działania związane ze wsparciem uczniów klas 4–8 w nauce matematyki online – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Chcemy wyznaczyć pewien trend, który później może być kontynuowany gdzie indziej – dodaje.

Szkoły będą mogły wybrać formę wsparcia w nauce matematyki korzystając z nowoczesnych aplikacji i platform edukacyjnych. Te rozwiązania zapewniają również bieżącą ocenę wyników osiąganych przez uczniów.

Program ma wystartować w nowym roku szkolnym, miasto przeznaczy na jego wdrożenie ponad 14,5 mln zł.

Część uczniów warszawskich podstawówek już teraz uczestniczy w projekcie organizowanym przez Politechnikę Warszawską „Zeszyt.online”. Korzysta z niego ok. 20 tys. uczniów klas 4–8. Nauczyciele i uczniowie otrzymują dostęp do platformy internetowej, która jest zgodna z podręcznikami szkolnymi. System dobiera zadania zgodne z tematem lekcji, uzależniając poziom trudności od bieżących predyspozycji ucznia. System „Zeszyt.online” jest wykorzystywany zarówno na lekcjach w szkołach, jak i w domu.

oprac. na podst. inf. UM st. W-wy; fot. Freepik.com

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane