W samorządach

Marek Sawicki: chcemy ułatwić samorządom inwestowanie

Rozmowa koalicyjna dotyczyła także finansów samorządów – poinformował na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia minister rolnictwa.

Podczas porannej rozmowy z Beatą Michniewicz na antenie Programu 3 PR Marek Sawicki, minister rolnictwa z ramienia PSL poinformował m.in. o przebiegu spotkania koalicyjnego (PO-PSL). Okazało się, że jednym z tematów była kondycja finansowa samorządów.

 

Przedstawiciele koalicji zastanawiali się czy wobec problemów samorządów i zagrożenia, że nastąpią trudności w pozyskaniu środków unijnych nie powinno się wprowadzić dla JST pewnych ułatwień. – To była propozycja PSL, ale w tej sprawie byliśmy zgodni.  Wiele samorządów ma dzisiaj problem z deficytem budżetowym i nawet jeśli będą miały dostęp do środków UE to ze względu na wcześniejsze inwestycje i zobowiązania powstałe w ich wyniku nie będzie mogła z nich w pełni  skorzystać. Dlatego chcemy im ułatwić działanie i w obliczu coraz lepszej sytuacji finansowej poluzować trochę gorset dyscypliny finansowej – powiedział Sawicki.

 

 

Niedawno informowaliśmy (artykuł: tutaj), że ze względu na trudną sytuację finansową i ścisłe wymogi ustawy o finansach publicznych wydatki samorządów na inwestycje spadną w ciągu najbliższych trzech lat o 66 proc. (dane Ministerstwa Finansów). Jeszcze na początku czerwca przedstawicielka MF informowała, że w związku z tym nie są planowane żadne zmiany w ustawach o finansach publicznych czy w ustawie o dochodach JST.


Wspólnota postara się dowiedzieć o czym konkretnie mówił minister Sawicki i czy jakieś zmiany ustaw są obecnie rozważane.

TAGI: deficyt, budżet jst,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane