Prawo

Mają dość lekceważenia komisji

W ubiegłym roku trzykrotnie, a w bieżącym dwukrotnie Minister Zdrowia wydał rozporządzenie bez opinii KWRiST – samorządowcy złożyli oficjalny protest w tej sprawie.

Współprzewodniczący zespołu ds. ochrony zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego złożył protest przeciwko lekceważeniu przez przedstawicieli resortu zdrowia strony samorządowej oraz przeciwko regularnemu łamaniu przepisów ustawy o KWRiST.

 

W ubiegłym roku trzykrotnie, a w bieżącym dwukrotnie Minister Zdrowia wydał rozporządzenie bez opinii KWRiST. Jak wynikała z wypowiedzi przedstawicielki resortu zdrowia ministerstwo dalszym ciągu ma zamiar łamać przepisy prawa dotyczące konsultacji ze Stroną Samorządową.

 

Współprzewodniczący zespołu ze Strony Samorządowej złożył też stanowczy protest przeciwko nieobecności wiceministra zdrowia i dodatkowo strona samorządowa zastrzegła, że nie weźmie udziału w kolejnym posiedzeniu zespołu (ustalone na 17.10.br.), jeżeli nie odbędzie w nim uczestniczył oficjalny współprzewodniczący.  

 

Czarę goryczy strony samorządowej przepełniła historia z rozporządzeniem w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich.

 

Przedstawiciele resortu zdrowia na posiedzeniu Zespołu 27 sierpnia przedłożyli podpisane przez ministra zdrowia dzień wcześniej rozporządzenie i prosili o przekazanie uwag w jak najszybszym możliwym terminie. Strona Samorządowa przychylając się do tej prośby, uruchomiła 2-dniowy tryb obiegowy, by rozporządzenie mogło się ukazać przed 1 września tego roku. Pośpiech w opiniowaniu przedstawiciele resortu tłumaczyli nieprawdziwą informacją, że dopiero w lipcu br. pojawiła się podstawa prawna do jego wydania, gdy w rzeczywistości istniała ona od stycznia br. Rozporządzenie zostało opublikowane 28 sierpnia, a więc dzień przed upływem ustalonego wspólnie terminu opiniowania projektu w trybie obiegowym.

 

Podczas posiedzenia zespołu została też przedstawiona informacja na temat szacowanych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) skutków finansowych, zwłaszcza dla JST, związanych z rozporządzeniem z 20.12.2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

 

Przedstawicielka ministerstwa przekazała informację na podstawie danych z roku 2012 i 2013, z której wynika, że w wyniku wydania rozporządzenia nie podwyższyły się koszty zatrudniania lekarzy anestezjologów. Według tych danych nie podniesiono wymogów, a w niektórych przypadkach wręcz je obniżono. W związku z tym ustalono, że strona samorządowa zbierze dane z konkretnych szpitali i kwestia ta powróci na kolejnym posiedzeniu Zespołu.

 

 

 

 

TAGI: rozporządzenie, opieka zdrowotna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane