W samorządach

Lubuskie samorządy bronią wiatraków

Proponowane przez posłów zmiany mogą doprowadzić do drastycznego ograniczenia procesu budowy nowych elektrowni wiatrowych – uważa Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.

 

 

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego w stanowisku przyjętym podczas konwentu wyraziło dezaprobatę dla regulowania zasad usytuowania elektrowni wiatrowych na poziomie ustawowym (propozycja poselska - projekt o nr druku 315), w szczególności poprzez sztywne wskazanie minimalnych odległości, jakie powinny zostać zachowane pomiędzy turbinami wiatrowymi oraz zabudowaniami mieszkalnymi.

 

W ocenie Zrzeszenia lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, zgodnie z którą elektrownie wiatrowe mogłyby być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ramach których lokalne władze określałyby indywidualne dopasowanie odległości dla lokalizacji elektrowni wiatrowych. Wskazana propozycja dawałaby możliwość elastycznego sytuowania takich elektrowni, zgodnie z lokalnymi uwarunkowaniami oraz oczekiwaniami społecznymi. Wątpliwości Zrzeszenia budzi też bezwzględny zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych w pobliżu elektrowni wiatrowych.

 

Elementem niewątpliwie hamującym rozwój inwestycji związanych z energią wiatrową może być zwiększenie rygorów i kosztów związanych z eksploatacją turbin wiatrowych, w szczególności poprzez wprowadzenie obowiązku uzyskania, co najmniej raz na 2 lata zezwolenia na eksploatację, wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) i określenie kosztu wydania takiego zezwolenia poziomie 1 proc. wartości danej inwestycji. W opinii Zrzeszenia, wszelkie zaostrzenia dotyczące procesu inwestycyjnego w zakresie elektrowni wiatrowych powinny być wprowadzane w sposób wyważony i tylko jako niezbędne dla zapewniania bezpieczeństwa ludzi, mienia i szeroko pojętego środowiska oraz w taki sposób, aby nie doprowadzić do zatrzymania pożądanych przez społeczność lokalną planów budowy nowych elektrowni.

 

Zdaniem ZGWL proponowane regulacje są całkowicie nieproporcjonalne w stosunku do informacji przedstawionych w uzasadnieniu do projektu ustawy, co budzi uzasadnione wątpliwości co do zgodności projektowanych zmian z Konstytucją. Podnosząc powyższe uwagi wyrażamy nadzieję, że podjęte stanowisko zwróci uwagę instytucji odpowiedzialnych za proces legislacyjny na potrzebę pogłębionej analizy w zakresie zasygnalizowanej problematyki.

 

Wcześniej stanowisko w tej sprawie przyjął Związek Gmin Wiejskich, który wysłał też, wraz z kilkoma innymi organziacjami, list od marszałka sejmu i innych władz państwowych. – W imieniu samorządów, organizacji ekologicznych i przedsiębiorców podpisanych poniżej, zwracamy się do najwyższych organów władz państwowych z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności przy przyjmowaniu przepisów, które mogą spowodować upadek jednej z bardziej innowacyjnych branż przemysłu, obniżają zaufanie obywateli do Państwa, jak również potęgują ryzyko niespełnienia wiążących wymogów Unii Europejskiej w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej – napisali we wspólnym liście do marszałka sejmu: Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, Koalicja Klimatyczna  oraz Polska Rada Koordynacyjna OZE.

 

Stanowisko ZGWL <link file:106647_blank file>>>>

 

Stanowisko ZGW RP>>>

 

 

Na zdjęciu elektrownie wiatrowe w gminie Darłowo (urząd gminy Darłowo).

TAGI: energetyka,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane