W samorządach

Lublin sadzi drzewa

Co najmniej tysiąc nowych drzew pojawi się na 700-lecie Lublina, Miejski Architekt Zieleni. W każdym kolejnym roku przybędzie 500 nowych drzew i tysiące krzewów. Największe miejskie arterie zamienią się w aleje obsadzone drzewami i krzewami. Dodatkowo Lublin będzie kontynuował program ukwiecania Śródmieścia. Kwiaty, drzewa i krzewy pojawią się także w dzielnicach i pasach drogowych.

 

Zieleń, oprócz stworzenia miasta bezpiecznego, przyjaznego i czystego stanowi jeden z priorytetów mojej obecnej kadencji. Wiem, jak ważne dla mieszkańców są tereny zielone, dlatego poleciłem, by każda decyzja była analizowana jeszcze wnikliwiej niż dotychczas. Miejski Architekt Zieleni dostał także dodatkowe środki i narzędzia umożliwiające realizację rozbudowanego planu nasadzeń drzew, krzewów i innych roślin mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Biuro Miejskiego Architekta Zieleni rozpoczęło także prace nad opracowaniem dokumentu dotyczącego standardów nowych nasadzeń na terenach miejskich, który będzie praktyczną wskazówką także dla podmiotów prywatnych realizujących inwestycje.

Obecnie Miejski Architekt Zieleni kończy projekt jesiennych nasadzeń w pasach zieleni. Przy głównych ulicach miasta, w ostatnim czasie,  pojawiło się ponad 600 drzew i 8,5 tys. krzewów. Niemal 250 drzew i niespełna 2 tys. krzewów posadzono na dzielnicowych skwerach, które wraz z nową, małą infrastrukturą tworzą przyjazną przestrzeń dla mieszkańców. Dodatkowo, wspólnie z Radami Dzielnic, miasto posadziło około 300 drzew, 2,1 tys. krzewów oraz 1,5 tys. róż i 50 tys. cebul, które zakwitną na wiosnę. Łącznie w 2015 roku posadzono w Lublinie 1141 sztuk drzew i 12 793 sztuk krzewów.

 

Każda decyzja o wycince drzew na wniosek mieszkańców lub inwestorów jest powiązana z nakazem nasadzeń rekompensacyjnych. W 2015 roku miasto wydało zgodę na usunięcie 3748 drzew, z czego 2026 to drzewa usunięte w związku z zagrożeniem dla mienia, rosnące na sieciach i drzewa zamierające, a 1722 to drzewa rosnące na obszarach planowanych pod inwestycje. Za te wycinki wnioskodawcy zostali zobowiązani do nasadzeń 6776 drzew. Decyzją Miejskiego Architekta Zieleni, wszystkie nasadzane drzewa mają co najmniej 16-20 cm średnicy pnia.

 

Wnikliwie analizujemy każdy wniosek, staramy się ocalić jak najwięcej drzew, podkreślam, że każda wycinka jest powiązana z niemal dwukrotnie większą liczbą nasadzeń. Znaczący wpływ na liczbę wycinek mają mieszkańcy i właściciele nieruchomości. Apelujemy, aby nie podejmowali decyzji o wycinkach zbyt pochopnie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zielony Lublin – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Jednym z najpilniejszych zadań w ramach programu rozwoju terenów zieleni w Lublinie jest wprowadzenie nowoczesnych technologii poprawiających wzrost i rozwój drzew sadzonych w pasach drogowych ulic w Śródmieściu. Dzięki temu drzewa będą miały znacznie lepsze warunki wegetacji. Planowane są nasadzenia na ul. Kołłątaja, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Chopina, ul. Lipowej, które będą stanowić element programu odbudowy alei w ścisłym centrum Lublina.

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane