W samorządach

Kraków wydał już 20 tys. kart dużych rodzin

Karta gwarantuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci korzystanie z dynamicznie rozwijającego się systemu ulg, preferencji oraz rabatów.

Już ponad 4667 rodzin złożyło w magistracie wniosek o wydanie nowej karty w ramach obowiązującego Programu Krakowska Karta Rodzinna 3+. Począwszy od 1 września 2014 r. ok. 20 tys. kart zostało spersonalizowanych. Karta gwarantuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci korzystanie z bogatego systemu ulg – do Programu przystąpiło już bowiem 176 partnerów.

 

Według danych GUS w Krakowie zamieszkuje 5139 rodzin posiadających na utrzymaniu troje dzieci do 24. roku życia oraz 1064 rodzin 4+. Wynika z tego, że po ponad 10 miesiącach realizacji Programu już ponad 80 proc. wszystkich krakowskich rodzin 3+ bierze udział w Krakowskiej Karcie Rodzinnej (wliczając w to rodziny, które aktualnie posługują się jeszcze ważną kartą 4+).

 

Nowością jest, że dzieci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać karty bez względu na wiek. Jednym z kryteriów otrzymania karty jest płacenie podatku dochodowego od osób fizycznych w Krakowie.

 

KKR 3+ realizowana jest w obszarach: komunikacja miejska, kultura i rozrywka, sport, rekreacja i wypoczynek, opieka nad dziećmi do lat 3, zdrowie, gastronomia i sklepy, usługi. Krakowska Karta Rodzinna zintegrowana została z Krakowską Kartą Miejską. Dzieci i młodzież objęta programem ma prawo do bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją. Na zintegrowanej karcie dokonywany jest zapis biletu wolnej jazdy. Posiadacze karty są zwolnieni z kryterium dochodowego przy staraniu się o becikowe gminne, mają pierwszeństwo przyjęcia przy zapisach do żłobków samorządowych oraz są zwolnieni z opłat za pobyt dziecka w żłobku samorządowym. Od 1 stycznia 2015 r. rodziny objęte Programem o połowę mniej płacą za pobyt dziecka w samorządowym przedszkolu i oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.

 

Warto też wspomnieć, ze dzieci posiadające ważna kartę KKR mogą jeździć przez 40 min za darmo na rowerach miejskich

 

Karta daje także zniżki do 50 proc. na zakup biletów do miejskich instytucji kultury, miejskich basenów, zoo. Gwarantuje pomoc w preorientacji zawodowej, możliwość odpracowania zadłużenia czynszowego, pierwszeństwo w zapisach do programów profilaktyki zdrowotnej, dodatkowe punkty w rekrutacji do młodzieżowych domów kultury.

 

Aktualnie, w ramach akcji Lato z Krakowską Kartą Rodzinną, dla posiadaczy karty przygotowano m.in. zajęcia półkolonijne, bezpłatne wejściówki na ściankę wspinaczkową, do krainy Zabaw Dziecięcych Anikino i na baseny.

TAGI: dobre praktyki, polityka miejska, polityka spoleczna, pomoc społeczna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane