Prawo

Konkurs na kierownika SPZOZ

Organem właściwym do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz jego zastępcy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), a nie rada gminy.

Wojewoda zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchwałę rady miasta w sprawie powołania Komisji Konkursowej dla przeprowadzenia konkursu na stanowisko kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jego zdaniem powołane w uchwale przepisy ustawy o działalności leczniczej, jak również rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą oraz ustawy o samorządzie gminnym nie uprawniają rady miasta do podjęcia uchwały w przedmiocie postępowania konkursowego. To do zadań wójta należy zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjny.  

Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą przeprowadza się konkurs na stanowisko:

1)      kierownika;

2)      zastępcy kierownika, w przypadku gdy kierownik nie jest lekarzem;

3)      ordynatora;

4)      naczelnej pielęgniarki lub przełożonej pielęgniarek;

5)      pielęgniarki oddziałowej.

Jak zauważył sąd administracyjny, z treści art. 49 ust. 2 ustawy wynika jednoznacznie, że konkurs na stanowisko kierownika oraz zastępcy kierownika ogłasza podmiot tworzący, a na pozostałe stanowiska – kierownik. Kluczowe zatem w niniejszej sprawie było ustalenie zakresu pojęciowego określenia: „podmiot tworzący” na szczeblu gminy.

Zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy zwrot „podmiot tworzący” oznacza podmiot albo organ, który utworzył podmiot leczniczy w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo jednostki budżetowej. W tym przypadku jest nim jednostka samorządu terytorialnego, np. gmina.

Konieczne jeszcze jest ustalenie, który z organów gminy jest właściwy do ogłoszenia konkursu. Podmiot tworzący zarówno ogłasza konkurs na kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i jego zastępcy, jak również nawiązuje z nim stosunek pracy. W rezultacie zasadne jest stanowisko, że organem właściwym do ogłoszenia konkursu będzie ten organ, który posiada kompetencje do nawiązania stosunku pracy lub zawiera umowę cywilnoprawną. Nie ulega wątpliwości, że takimi kompetencjami nie dysponuje rada gminy. Tymczasem zgodnie z art. 33 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym kierownik urzędu (czyli wójt gminy) wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

W związku z powyższym należy uznać, że organem właściwym do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz jego zastępcy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), a nie rada gminy (miasta).

Wyrok WSA w Warszawie z 5 września 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 837/13

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane