W samorządach

Jan Olbrycht: jeżeli nie będziemy mieli nowych dochodów Unii, a państwa nie zechcą dać większych składek, to trzeba będzie zmniejszać polityki, w tym politykę spójności

W posiedzeniu plenarny Europejskiego Komitetu Regionów wziął udział również europoseł Jan Olbrycht, z którym rozmawialiśmy między innymi o przyszłości polityki spójności: - W Parlamencie Europejskim mówimy od początku, że jeżeli nie stworzymy nowych dochodów własnych Unii Europejskiej, które to dochody niektórzy nazywają podatkami – jest to na przykład kwestia opodatkowania dużych firm internetowych tylko o zasięgu globalnym, ale również kwestia opodatkowania transakcji finansowych i tak dalej – jeżeli nie będziemy mieli nowych dochodów Unii, a państwa nie zechcą dać większych składek - a nie zechcą zapewne - to trzeba będzie zmniejszać polityki, w tym politykę spójności. Inaczej mówiąc, jak chcemy, żeby ta polityka utrzymała się na takim poziomie, jak jest dzisiaj, bądź była zwiększona, to niestety jedynym wyjściem z sytuacji jest albo zwiększenie składek, albo stworzenie dochodów własnych. Uważam, że bardziej realne jest stworzenie dochodów własnych, chociaż będzie temu towarzyszyło ogromnie trudna debata w każdym kraju członkowskim. Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane